Kto i kiedy wynalazł silnik elektryczny?

Kto i kiedy wynalazł silnik elektryczny?

Bez silnika elektrycznego ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie obecnych pojazdów. Samochody, samoloty, statki, wszystko to potrzebuje odpowiedniego napędu. Sam silnik elektryczny to urządzenie, które zmienia dostarczaną mu energię elektryczną na mechaniczną.

Zanim pojawiły się silniki, jakie znamy obecnie musiał przejść długą drogę. Ludzie zawsze chcieli posiadać transport szybszy od dostępnego, maszynę która ułatwiłaby pracę na wielu polach. W związku z tym od czasów maszyny parowej zaczęto pracować i nad tym.

Chociaż eksperymentowało wielu, za trójcę silnika elektrycznego uważa się Nicola Teslę, jugosłowiańskiego naukowca, twórcę ogromnej ilości wynalazków. Część z nich, ulepszona nowoczesną techniką służy ludziom do dziś. Tesla fascynował się prądem i możliwością jego wykorzystania zarówno w pracy fabryk, jak i w urządzeniach. Po wyjeździe z Europy przez jakiś czas współpracował z Edisonem. Jednak współpraca nie układała się do końca pomyślnie, zwłaszcza po odrzuceniu przez Edisona propozycji napędzania firmy prądem zmiennym. Dopiero po roku udało się Tesli odbić od dna, uzyskać pomoc w założeniu firmy i stworzenia podstaw pod stworzenie urządzeń działających na prąd zmienny, którymi są świetlówki oraz silnik elektryczny Powstał on według projektów Tesli na początku lat 90-tych XIX wieku. Przeszedł od tego czasu wiele ulepszeń, jednak prace Tesli i jego skonstruowanie przez niego zapoczątkowały nową jakość napędzania różnorodnych urządzeń oraz pojazdów.