Czy jestem zakupoholiczką?

Czy jestem zakupoholiczką?

Uzależnienie od zakupów

Czy jesteś uzależniona od zakupów? Robisz często zakupy mimo tego, że masz szafę pełną ubrań i nie masz w czym chodzić? Być może jesteś zakupoholiczką! Sprawdź już teraz!

Wydawać by się mogło, iż zakupoholizm to pewna forma uzależnienia od zakupów z która można sobie łatwo poradzić. Otóż nie koniecznie. Jak każde uzależnienie wymaga specjalistycznego leczenia bowiem w momencie jego nasilenia nasze myślenie na temat kupno holizmu, który nas dotyczy wyłącza się i bywa nie racjonalne.

Nie musisz dłużej zastanawiać się, czy kompulsywne zakupy zawładnęły i Tobą, wystarczy, że poświęcisz tu i teraz kilka minut przystępując do naszego testu online, a dowiesz się, czy częste chodzenie po sklepach doprowadziło Cię do uzależnienia od zakupów, bądź jesteś na prostej by tak się stało.

Nie raz stawiając sobie pytanie, czy jestem zakupoholiczką? Pewnie największą trudność sprawiało Ci samo określenie co to w ogóle jest zakupoholizm i jak się on objawia.

Czym jest zakupoholizm?

Zakupoholizm inaczej nazywany kupno holizmem, bądź też kompulsywnymi zakupami jest to pewien rodzaj uzależnienia traktowany w literaturze jako objaw zaburzeń obsesyjno – kompulsywnych, a co za tym idzie wywołany jest zarówno czynnikami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi.

Co powoduje uzależnienie od zakupów?

Na uzależnienie od zakupów może mieć wpływ środowisko społeczne, które co i rusz narzuca nam pewną formę zachowań, przywilejów, a także dóbr materialnych, które są wyznacznikiem naszego statusu w grupie.

Kupno holizm dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, jednak według badań osoby uzależnione to w 80-90% kobiety, a średnia granica wieku to zaledwie 20 lat. Status materialny nie miał tu jednak większego znaczenia.

Dzięki temu z łatwością można zauważyć, iż grubość portfela nie świadczy o stopniu uzależnienia od zakupów. Nie kiedy osoby, które zmagają się z zakupoholizmem doprowadzają często do bankructwa.

Taki rodzaj zachowań wywoływany jest często przez niski poziom własnej wartości, zaburzenia emocjonalne, złe znoszenie porażki, bądź stresu, które swoje ujście znajduje w zakupach.

Powszechnie wiadomo, iż w znacznej części społeczeństwa zakupy powodują polepszenie nastroju, a więc co za tym idzie kupnoholicy wpadają w euforię dokonując zakupów, natomiast po ich zakończeniu poziom ich zadowolenia często szybko gaśnie ukazując im, jak zbędne okazały się kolejne zakupione rzeczy.

Bowiem kompulsywne zakupy nie zawsze są spowodowane brakami w garderobie, czy też zapotrzebowaniem na różnego rodzaju gadżety, czy inne wyposażenie, a raczej chęcią posiadania czegokolwiek nowego w swojej szafie, a dana rzecz przez osobę uzależnioną potrafi leżeć w szafie nawet ani razu nie założona.

Według lekarzy osobom uzależnionym od zakupów często towarzyszą inne zaburzenia, takie jak: zaburzenia lękowe, zaburzenia nastroju, stany depresyjne. Wiąże się z tym też zażywanie różnych substancji w postaci używek bądź substancji psychoaktywnych.

Jak wyżej, zakupoholizm może występować w 4 fazach, a mianowicie:

  • Przewidywania (myślenie)
  • Przygotowania (planowanie kiedy i gdzie)
  • Zakupów (euforia)
  • Wydatków (np. wyrzuty sumienia)

Czy jesteś uzależniony od zakupów? – pamiętaj, że zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki w walce z zakupoholizmem konieczna jest wizyta u specjalisty. W danym przypadku, kiedy mamy do czynienia z kompulsywnymi zakupami najlepiej udać się na wizytę do terapeuty uzależnień, który wyznaczy jasne reguły postępowania, tak by w przyszłości nie zmagać się więcej z danym problemem.

Pamiętaj, iż uzależnienie od zakupów nie powinno być bagatelizowane, a wyniki uzyskane w naszym teście online powinny posłużyć Ci jako dodatkowy bodziec do działania.

Przystąp do rozwiązania testu i dowiedz się, czy jesteś uzależniony od zakupów już dziś. Do dzieła!