Dlaczego planety są okrągłe?

Dlaczego planety są okrągłe?

Słońce i wszystkie osiem planet z Układu Słonecznego są okrągłe. Dlaczego? Siła grawitacji masy planety ściąga cały jej materiał w kierunku środka, wygładzając wszelkie irytujące nieokrągłości. Wiele mniejszych ciał Układu Słonecznego nie jest okrągłych, ponieważ ich grawitacja nie jest wystarczająca, aby wygładzić ich kształt.

Możemy to zobaczyć na podstawie prędkości ucieczki różnych ciał. Aby uciec przed ziemską grawitacją, musisz podróżować z prędkością około 11 km/sekundę lub około 40 000 km/godzinę. Takie prędkości wymagają największych rakiet. Ziemia ma masę 6 x 10 ^ 24 kg i jest dość okrągła. Aby uciec przed grawitacją komety 67P, którą odwiedziły europejskie sondy Rosetta i Philae, musisz podróżować z prędkością około 1 metra na sekundę. Kometa 67P wcale nie jest okrągła; ma masę 10 ^ 13 kg, prawie bilion razy lżejszą od Ziemi i ma kształt gumowej kaczki.

Gdy ciało osiągnie średnicę większą niż kilkaset kilometrów, staje się bardziej okrągłe. W naszym przykładzie średnica Ziemi ma średnicę około 12700 km; Kometa 67P ma około 4 km średnicy.

Pomimo jej nieprawdopodobieństwa, niektórzy naukowcy zastanawiali się, jak wyglądałaby sześcienna planeta. Zakładając, że skalista część planety zachowałaby w jakiś sposób swoją kubaturę, powietrze i woda nie miałyby żadnych takich magicznych właściwości i gromadziłyby się w środku każdego boku sześcianu. Życie ograniczałoby się do brzegów centralnych jezior, a krawędzie i narożniki sześcianu byłyby gigantycznymi nieprzekraczalnymi górami.