Kiedy i dlaczego zmieniamy czas na letni

Kiedy i dlaczego zmieniamy czas na letni

Polska jest jednym z siedemdziesięciu krajów na świecie, w których przeprowadza się zmianę czasu. Z zimowego na letni oraz z letniego na zimowy. Dzieje się to co roku, jednak daty są różne, więc zawsze nim to nastąpi większość osób zastanawia się, kiedy należy zmienić godziny na zegarkach.

W przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy, dzieje się to w październiku. Natomiast zmiana z zimowego na letni ma miejsce w marcu. Zazwyczaj wypada ona w ostatni weekend marca. W 2014 roku datą tą była noc z 29 na 30 marca. Wówczas należało przestawić zegarki do przodu, z godziny 2:00 na 3:00. Tym samym traciło się godzinę snu. Większość osób nie odczuwa z tego powodu dyskomfortu, chociaż zdarzają się i takie, które czują się senne, z bolącą głową w wyniku brakującej godziny. Na szczęście podobny dyskomfort mija po góra dwóch dniach. Zmiana czasu wywołana jest potrzebą dostosowania ilości światła dziennego do życia człowieka. Przestawienie zegarków skutkuje zyskaniem dłuższego dnia i większą chęcią do pracy oraz innych działań.

W obecnej chwili zegarki telefonów, komputerów oraz cyfrowe zegarki na szafki nocne same przestawiają się na odpowiednią godzinę. Nie trzeba tego pilnować ani ręcznie zmieniać wskazówek, chyba że jest się posiadaczem starszych modeli zegarów. Dzięki temu czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że czas się zmienił.

Dodaj komentarz