Serial Netflixa „Squid Game” oskarżony o plagiat części japońskiego filmu „As the Gods Will”

Serial Netflixa „Squid Game” oskarżony o plagiat części japońskiego filmu „As the Gods Will”.

Południowokoreański dramat przetrwania „Squid Game”, który miał premierę na Netflix 17 września, jest przez niektórych oskarżany o plagiat.

O serialu Squid Game: Napisany i wyreżyserowany przez Hwang Dong-hyuka („Forteca”, „Panna Babcia”), dziewięcioodcinkowy serial opowiada historię grupy bohaterów ryzykujących życie, aby wygrać 45,6 miliarda wonów (38,5 miliona dolarów) w tajemniczą grę o przetrwaniu.

 • W „Squid Game” występują aktorzy Lee Jung-jae („Il Mare”, „The Thieves”), Park Hae-soo („Prison Playbook”, „Time to Hunt”) i model Jung Ho-yeon.
 • Fabuła serialu podąża za motywem „ Zabójczej gry ”, popularnym tropem używanym w popularnych mediach, w którym postacie są zmuszane do rywalizacji w niebezpiecznym konkursie, często kończącym się śmiercią.
 • „Squid Game” otrzymał pozytywne recenzje w Rotten Tomatoes , uzyskując zebrany wynik 100% krytyków i 89% wynik publiczności.

Domniemane sceny z plagiatem: Niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych zwrócili uwagę na podobieństwa między „Squid Game” a „As The Gods Will”, popularnym japońskim filmem z 2014 roku, w którym również pojawiają się śmiertelnie niebezpieczne gry.

 

 • Jeden z użytkowników Twittera zwrócił uwagę, że pierwsza gra w obu tytułach miała te same zasady i kary dla graczy. W „As The Gods Will” wykorzystano japońską grę „daruma”, podczas gdy w „Squid Game” użyto „Red Light, Green Light”, która jest również grą dla dzieci rozgrywaną w Korei o nazwie „ Hibiscus Flowers Have Bloomed ”.
 • W obu grach jeden „poszukiwacz” przez krótki czas staje twarzą do ściany lub drzewa, po czym nagle odwraca się, aby złapać gracza, który się porusza. W „Squid Game” osoby przyłapane na ruchu zostały zastrzelone, podczas gdy w „As The Gods Will” ich głowy eksplodowały.
 • Użytkownik opublikował zdjęcia podobnych scen z obu filmów, w tym zbliżenia gigantycznych lalek, zegar odliczający i scenę, w której postać zanurkowała w ostatniej sekundzie.
 • Podobno inna gra, w której uczestnicy skakali po szklanych płytkach , została zainspirowana mangową wersją „As The Gods Will”.

Odpowiedź na krytykę: Podczas konferencji prasowej „Squid Game” Hwang odniósł się do rzekomych podobieństw, mówiąc, że napisał scenariusz kilka lat przed „As The Gods Will”, który powstał na początku 2010 roku, poinformował NME .

 • „To prawda, że ​​[pierwsza gra jest] podobna, ale potem nie ma żadnych podobieństw” – powiedział. „Pracowałem nad [Squid Game] w 2008 i 2009 roku, a w tym czasie pierwsza gra [była już] naprawiona jako „Red Light Green Light”.”
 • Twórca filmu dodał, że chociaż deklarowanie własności tej historii było czymś, co było dla niego niezdecydowane: „Gdybym miał to powiedzieć, powiedziałbym, że zrobiłem to pierwszy”.
 • W wywiadzie dla Korea Herald podzielił się, że zafascynował się gatunkiem survivalu po przeczytaniu wielu komiksów. „Próbując stworzyć wersję koreańską, zacząłem planować pracę w 2008 roku, a scenariusz zakończyłem w 2009 roku.”
 • Ujawnił, że został zmuszony do odłożenia scenariusza na półkę z powodu braku zainteresowania, dopóki nie został odebrany jako serial Netflix około dekadę później.