Czy mangusty mogą być zwierzętami domowymi?

Czy mangusty mogą być zwierzętami domowymi?

Jest mało prawdopodobne, aby mangusty znalazły się gdziekolwiek na listach najpopularniejszych lub najłatwiejszych w utrzymaniu zwierząt domowych, ponieważ, szczerze mówiąc, nie są to zwykłe zwierzęta domowe.

(Według ankiety przeprowadzonej w 2016 r. wśród 27 000 konsumentów online w 22 krajach, psy wyróżniają się tym, że są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie.) Chociaż mangusty są lepiej znane ze swojej niezwykłej zdolności do dziesiątkowania jadowitych węży niż ze względu na ich przydatność jako zwierzęta domowe, czy naprawdę są tak złe dla ludzi, aby przytulić się do nich?

Entuzjaści zwierząt egzotycznych w Stanach Zjednoczonych przyzwyczaili się do odpowiadania na pytania o to, co czyni „dobrym” zwierzakiem, więc zagłębienie się w pytania dotyczące mangust może wydawać się najlepszym sposobem na rozpoczęcie. Jednak wielu miłośników, od organizacji non-profit zajmujących się rehabilitacją zwierząt egzotycznych po licencjonowanych hodowców zwierząt egzotycznych, woli argumentować, że właściciel sprawia, że ​​zwierzę jest „dobre”. Na przykład prywatna placówka hodowlana na Florydzie, która specjalizuje się w rzadkich zwierzętach, takich jak karakale i fenki, ma pozornie obszerny dokument pytając potencjalnych właścicieli o ich zdolność do opieki nad niezwykłymi stworzeniami. Głosi ona, że ​​pierwszym i najważniejszym czynnikiem do rozważenia jest legalność utrzymywania pożądanego zwierzęcia w społeczności, w której żyje. Placówka zachęca następnie potencjalnych właścicieli do rozważenia takich czynników, jak: ile czasu mogą poświęcić zwierzęciu na nawiązanie relacji opartej na zaufaniu, jak dobrze czują się ze świadomością, że żadne egzotyczne zwierzę nigdy nie zostanie w pełni wytresowane, zagrożenia, jakie zwierzę może stwarzać dla dzieci, oraz ile całkowitych inwestycji wymaga zwierzę. Chociaż ta placówka hodowlana nie specjalizuje się w mangustach, jej zasady wydają się mieć zastosowanie do każdego egzotycznego zwierzęcia.

Mangusta, ze swoją smukłą, małą posturą i pięknym, siwym lub zaznaczonym futrem, może wydawać się idealnym zwierzęciem do oswajania i trzymania jako słodkie zwierzątko domowe. Jednak w krajach, w których mangusty nie są rodzime, ich import jest ściśle regulowany ze względu na zniszczenie, jakie mogą powodować dla flory i fauny. (Wprowadzenie mangusty na Hawaje dla gryzoni w 1883 r. a kontrola węży okazała się katastrofalna). Tak więc dla tych, którzy mieszkają tam, gdzie mangusty są mocno ograniczone, najlepiej byłoby oprzeć się fantazjom o posiadaniu takiego towarzysza. Jedna witryna internetowa poświęcona wszystkim sprawom związanym z opieką nad zwierzętami rozważa możliwość trzymania mangust jako zwierząt domowych i wspomina o zaobserwowanej inteligencji zwierzęcia, ale ostatecznie mówi: „Utrzymywanie mangusty jako zwierząt domowych nie jest mądrą opcją, ponieważ są one podatne na wściekliznę i mogą być temperamentnie nieprzewidywalne ”. To powinno wystarczyć, aby dwa razy zastanowić się, czy nie wpuścić mangusty do domu lub oprzeć się na jej futrzanym ramieniu.

W niektórych częściach świata różne koncepcje opieki nad zwierzętami pozwalają na posiadanie mangusty. Zwłaszcza w Afryce i Azji, gdzie można znaleźć rodzime gatunki mangusty, zwierzęta te od dawna rozwijają wzajemne relacje z ludźmi: są wpuszczane do domów, aby opiekować się niechcianymi gryzoniami lub wężami, i okazują przywiązanie do znajomych ludzi, ale są to wciąż zdecydowanie dzikie zwierzęta. Chociaż nie są one zwierzętami domowymi, takie mangusty nadal rozwijają relacje wzajemności z ludźmi, prawdopodobnie stając się innym rodzajem zwierząt domowych.