Jak domowymi sposobami czyścić piekarnik?

Jak domowymi sposobami czyścić piekarnik?

Do czyszczenia piekarników możemy użyć wielu dostępnych na rynku środków czyszczących, jeśli jednak nie chcemy stosować silnie żrących substancji w obawie, iż piekarnik i jego elementy mogą ulec drobnym zniszczeniom, w trakcie częstych zabiegów zastosujmy sprawdzone domowe sposoby 🙂

Aby zbyt często nie czyścić piekarnika należy nie dopuszczać do zbyt dużego jego zabrudzenia, a po każdym użyciu umyć go od razu (po wystygnięciu oczywiście) wilgotną ściereczką namoczoną w gorącej wodzie, nie zapominając o dokładnym przetarciu dna piekarnika.

Piekarniki czyścimy gdy są one jeszcze lekko ciepłe, umieszczamy w środku 150 ml środka czyszczącego, którego skład oparty jest na bazie rozcieńczonego amoniaku, zamykamy następnie drzwiczki – piekarnik zostawiamy wyłączony. Piekarniki czyszczone tym sposobem najlepiej zostawić na kilka godzin lub całą noc z płynem czyszczącym w środku, a rano piekarnik myjemy dokładnie gorącą woda z płynem.

Do mycia można użyć także sody oczyszczonej, którą posypujemy zwilżoną powierzchnię piekarnika. Następnie miękką, drucianą gąbką myjemy całą powierzchnię, a nadmiar wody zbieramy szmatką – czynność powtarzamy do osiągnięcia pożądanego przez nas efektu. Na samym końcu myjemy piekarnik wodą i wycieramy wszystkie elementy do sucha.

Zabrudzone blachy moczymy w roztworze z dwóch części sody oczyszczonej i czterech części gorącej wody, możemy to zrobić w zlewozmywaku lub w wannie. Po około dwudziestu minutach (w zależności od zabrudzenia) przecieramy je szmatką z płynem i wycieramy do sucha. Piekarniki, o które będziemy systematycznie dbać nie będą wymagały zbyt mocnego szorowania i stosowania silnie żrących substancji, ponieważ brud nie będzie miał szansy zbyt głęboko w nie wniknąć.

Ale się spisałam 🙂 moja pierwsza odpowiedź więc się bardzo starałam.