How to clean the oven with home methods?

How to clean the oven with home methods?

Do czyszczenia piekarników możemy użyć wielu dostępnych na rynku środków czyszczących, jeśli jednak nie chcemy stosować silnie żrących substancji w obawie, iż piekarnik i jego elementy mogą ulec drobnym zniszczeniom, w trakcie częstych zabiegów zastosujmy sprawdzone domowe sposoby 🙂

Aby zbyt często nie czyścić piekarnika należy nie dopuszczać do zbyt dużego jego zabrudzenia, a po każdym użyciu umyć go od razu (po wystygnięciu oczywiście) wilgotną ściereczką namoczoną w gorącej wodzie, nie zapominając o dokładnym przetarciu dna piekarnika.

Piekarniki czyścimy gdy są one jeszcze lekko ciepłe, umieszczamy w środku 150 ml środka czyszczącego, którego skład oparty jest na bazie rozcieńczonego amoniaku, zamykamy następnie drzwiczki – piekarnik zostawiamy wyłączony. Piekarniki czyszczone tym sposobem najlepiej zostawić na kilka godzin lub całą noc z płynem czyszczącym w środku, a rano piekarnik myjemy dokładnie gorącą woda z płynem.

Do mycia można użyć także sody oczyszczonej, którą posypujemy zwilżoną powierzchnię piekarnika. Następnie miękką, drucianą gąbką myjemy całą powierzchnię, a nadmiar wody zbieramy szmatką – czynność powtarzamy do osiągnięcia pożądanego przez nas efektu. Na samym końcu myjemy piekarnik wodą i wycieramy wszystkie elementy do sucha.

Zabrudzone blachy moczymy w roztworze z dwóch części sody oczyszczonej i czterech części gorącej wody, możemy to zrobić w zlewozmywaku lub w wannie. Po około dwudziestu minutach (w zależności od zabrudzenia) przecieramy je szmatką z płynem i wycieramy do sucha. Piekarniki, o które będziemy systematycznie dbać nie będą wymagały zbyt mocnego szorowania i stosowania silnie żrących substancji, ponieważ brud nie będzie miał szansy zbyt głęboko w nie wniknąć.

Ale się spisałam 🙂 moja pierwsza odpowiedź więc się bardzo starałam.