Zabawki pomagają naukowcom

Zabawki pomagają naukowcom

Korzystając z arkuszy kurczącego się pod wpływem wysokiej temperatury plastiku (naprężonego polistyrenu, sprzedawanego w USA jako zabawka dla nieco starszych dzieci, o nazwie Shrinky-Dink) naukowcy opracowali nową metodę produkcji układów mikroprzepływowych, które mogą służyć między innymi do wytwarzania reaktorów do hodowli tkanek, donosi „Lab on a Chip”. – Potrzeba matką wynalazków – takim motto kierował się doktor Michelle Khine z University of California z Merced (USA), który z braku możliwości technicznych (braku odpowiednich pomieszczeń o wysokim stopniu czystości, tzw. cleanrooms) opracował metodę wytwarzania form do produkcji układów mikroprzepływowych, która może być wykorzystana niemal wszędzie, gdzie jest drukarka komputerowa i piekarnik (opiekacz).

Naukowcy współpracujący z dr Khine’em wykorzystali handlowo dostępny materiał, zabawkę dla dzieci, który sprzedawany jest w formie termokurczliwych plastikowych arkuszy gotowych do zadrukowania w drukarce komputerowej. Materiał ten, gdy podgrzany w zwykłym piekarniku do temperatury około 160 stopni Celsjusza kurczy się.

Drukując drukarką laserową na powierzchni termokurczliwego plastiku wzór o wielkości kilku milimetrów odpowiadający systemowi kanalików tworzących układ mikroprzepływowy i wygrzewając ten wzór przez kilka minut w piecu, po skurczeniu plastiku otrzymuje się wypukłą matrycę przedstawiającą taki sam układ, ale kilkakrotnie pomniejszony! Wypukłości powstają na skutek wypiętrzenia nadrukowanych linii w czasie kurczenia.

Kolejny etap polega na odbiciu utworzonej matrycy w polimerze, z którego produkowane są standardowo układy mikroprzepływowe – po zestaleniu plastiku układ jest gotowy do pracy.

Nowo opracowaną metodę tworzenia matryc dla układów mikroprzepływowych amerykańscy naukowcy wykorzystali przy konstrukcji reaktorów do hodowli tkanek, pokazując w ten sposób, iż zaawansowane technicznie badania można prowadzić nie tylko w świetnie wyposażonych laboratoriach czołowych instytutów badawczych, ale wszędzie tam, gdzie jest drukarka laserowa i piekarnik (opiekacz).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *