Czy ludzie żyli w tym samym czasie co dinozaury?

Czy ludzie żyli w tym samym czasie co dinozaury?

Programy telewizyjne, takie jak Flintstonowie, przedstawiają ludzi i dinozaury żyjące razem w harmonii. Ale czy to tylko fikcja,czy prawda? Właściwie nie do końca. Dinozaury, wśród których żyli najwcześniejsi ludzie, nie były wielkimi ociężałymi jaszczurkami, o których najczęściej myślimy, gdy widzimy to słowo. Te wymarły przez prawie 66 milionów lat, zanim pierwsi ludzie zaczęli zaznaczać swoje piętno. Dinozaury, które towarzyszyły naszym starożytnym przodkom, były współczesnymi ptakami – najbliższymi naturalnymi krewnymi wymarłych dinozaurów – co oznacza, że żyjemy również z dinozaurami.

Dinozaury były gatunkiem dominującym przez prawie 165 milionów lat, w okresie znanym jako era mezozoiczna. Coraz więcej dowodów sugeruje, że wiele dinozaurów było stałocieplnych, nosiło kolorowe pióra i zachowywało się podobnie jak współczesne ptaki. Ich panowanie zakończyło się pod koniec kredy, kiedy asteroida wielkości góry uderzyła w meksykański półwysep Jukatan z siłą 100 bilionów ton trotylu. Uderzenie spowodowało powstanie krateru o średnicy 115 mil i głębokości kilku mil, który wyrzucił do atmosfery tony skał, pyłu i odłamków. Na planetę zapadła ciemność, która wraz z innymi powiązanymi katastrofami zniszczyła szacunkowo 80% życia na Ziemi.

Wiadomo, że małe ssaki żyły z dinozaurami podczas ostatniego panowania mamutów. Wiele z tych ciepłokrwistych stworzeń przeżyło kataklizm, który zabił dinozaury i wiele innych form życia na Ziemi w tamtym czasie i ostatecznie przekształciło się w szeroką gamę zwierząt. Miliony lat później ludzie żyją razem w szczęściu z domowym dinozaurami. Nazywamy je po prostu kurczakami i papugami.