Teoria solunarna

Teoria solunarna

Kalendarz brań ryb
Kalendarz brań ryb

Teoria Solunarna to hipoteza , że ryby i inne zwierzęta poruszają się zgodnie z położeniem Księżyca w stosunku do ich ciał. Teoria została założona w 1926 roku przez Johna Alden Knighta, ale mówi się, że była używana przez myśliwych i rybaków długo przed tym, zanim to zostało opublikowane.

W maju 1926 roku John Alden Knight zebrał trochę wędkarskiego folkloru i innych czynników związanych z rybołówstwem, takich jak słońce i księżyc, stąd nazwa Solunar (Słońce i Księżyc od Księżyca), aby stworzyć teorię dotyczącą wzorców ruchu zwierząt. Knight opracował listę czynników, które kontrolują lub wpływają na codzienne zachowanie wielu ryb słodkowodnych i morskich. Uwzględniono każdy z 33 różnych czynników. Wszystkie z wyjątkiem 3 zostały odrzucone. Trzy zachowane czynniki to słońce, księżyc i przypływ . W przypadku połowów słonowodnych pływy są od dawna znane jako czynnik kontrolujący zachowanie ryb. W miarę postępów badań Knighta odkrył, że decydującym czynnikiem może być związek księżyca i słońca względem siebie, a nie tylko same pływy. Oprócz czasu wschodu księżyca – zachodu księżyca, jego badania wykazały, że między dwoma głównymi okresami występowały pośrednie pory dnia. Na tej podstawie ustala, że ​​istniały okresy główne (wschód księżyca – zachód księżyca) i mniejsze okresy. Knight opublikował pierwszy kalendarz brań w 1936 roku.

Kalendarz brań, które rybacy i myśliwi wykorzystują do określenia najlepszych dni w miesiącu i pór dnia na łowienie ryb i polowanie na zwierzynę. Znajomość czasu pływów, wschodu i zachodu słońca pomaga rybakom przewidzieć, kiedy ryby będą łowić. Dla myśliwych, pływy nie są czynnikiem. Myśliwi wykorzystują ustawienie słońca i księżyca do określenia, kiedy zwierzyna będzie się najbardziej ruszać. Inne warunki nie są niesprzyjające, ryby będą żerować, zwierzęta lądowe będą się przemieszczać, ptaki będą śpiewać i latać z miejsca na miejsce, teoretycznie wszystkie żywe istoty staną się bardziej aktywne, bardziej żywe, podczas okresów słonecznych niż w innych okresach o pozornie równej wartości. „…wędkarze odkryli, że jest to przewodnik do najlepszych połowów każdego dnia, a jakość ich sportu uległa poprawie…” Używając tych kalendarzy, wędkarz i myśliwy może stwierdzić, kiedy jest wschód a kiedy zachód księżyca. Najsilniejsza aktywność występuje, gdy jest pełnia lub nów księżyca, a najsłabsza, gdy jest kwadra lub trzy kwadry księżyca. Dzieje się tak dlatego, że połączona siła grawitacyjna Księżyca i Słońca jest najsilniejsza, gdy oba są bezpośrednio nad lub bezpośrednio pod naszymi głowami. Ludzie mają teraz dostęp do lepszych danych księżycowych dzięki ulepszonej technologii, którą wykorzystuje Obserwatorium Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, a także dzięki dostępności i ulepszeniu technologii GPS. Te nowe technologie pozwoliły teorii solunarnej na generowanie czasów polowań i połowów ryb z dużo większą precyzją. Należy pamiętać, że dane w kalendarzach brań znajdujących się na różnych stronach internetowych powinny być okresowo weryfikowane z dostępnymi danymi US Naval Observatory, jak również porównywane z innymi renomowanymi dostawcami danych solunarnych. Niespójności obfitują z powodu złożonej natury obliczeń astrofizycznych i przeoczonych związanych z nimi anomalii-sprawdzania, które są wymagane do uzyskania użytecznych wyników. Tranzyty Księżyca, które nie występują przez więcej niż jeden dzień, lub związane z nimi czasy przesunięte o więcej niż kilka minut, wskazują na zasadniczy problem dla danej pozycji i powinny być podejrzane.