W jakich książkach można spotkać motyw śmierci

W jakich książkach można spotkać motyw śmierci Motyw śmierci to często występujący w wielu dziełach literackich. Z motywem śmierci na pewno zaznajomieni są maturzyści, którzy mogą trafić na takie pytanie na egzaminie maturalnym. Warto przybliżyć chociaż kilka dzieł poruszających tą tematykę. Motyw śmierci można odnaleźć już w mitologii greckiej – śmierć jest tam identyfikowana jako … Czytaj dalej W jakich książkach można spotkać motyw śmierci

W jakich książkach można spotkać motyw śmierci

Motyw śmierci to często występujący w wielu dziełach literackich. Z motywem śmierci na pewno zaznajomieni są maturzyści, którzy mogą trafić na takie pytanie na egzaminie maturalnym. Warto przybliżyć chociaż kilka dzieł poruszających tą tematykę.

Motyw śmierci można odnaleźć już w mitologii greckiej – śmierć jest tam identyfikowana jako Tanatos, pojawia się też motyw Pól Elizejskich jako odpowiednik nieba i Tartaru – piekła. Motyw śmierci wielokrotnie przewija się przez Biblię. Wspaniałym dziełem z motywem śmierci jest XV wieczne dzieło Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią – śmierć jest w nim przedstawiona jako ciało w stanie rozkładu, bezwzględny sługa Boga, który nie reaguje na żale, płacz i prośby. Gani ludzkie przywiązanie do spraw doczesnych, a samo dzieło ma charakter moralizatorski. Innymi, pięknymi dziełami zawierającymi w sobie motyw śmierci są Treny Jana Kochanowskiego. W poruszający sposób poeta wyraża w nich śmierć po stracie ukochanej córki Urszuli, oskarża śmierć o naruszenie naturalnych praw, zgodnie z którymi to ojcowie umierają przed dziećmi.  Poszukiwany przez nas motyw można też znaleźć w wierszu Daniela Naborowskiego Marność. Poeta porusza w nim temat przemijania, nietrwałości ludzkiego życia, niepewności istnienia. Motyw śmierci można znaleźć też w Dżumie Alberta Camusa czy w wierszu Pogrzeb Wisławy Szymborskiej.

Jest wiele dzieł  zawierających w sobie popularny motyw śmierci. Najlepiej poszukać tytułów w słowniku motywów literackich, tam znajdziemy najpopularniejsze dzieła z tej kategorii. Motyw ten jest często wykorzystywany w tworzeniu prezentacji maturalnych i wypracowań w szkole ponadgimnazjalnej.