W jakich książkach można spotkać motyw podróży

W jakich książkach można spotkać motyw podróży Motyw podróży występuje w wielu utworach,  których bohaterowie odbywają podróż fizycznie lub tylko w przenośni. Na pewno z tym motywem literackim zaznajomieni są uczniowie podchodzący niedługo do matury. Już w mitologii greckiej można odnaleźć motyw wędrówki. Chyba każdemu znany jest mit o Dedalu i Ikarze, którzy odbyli nieszczęśliwą … Czytaj dalej W jakich książkach można spotkać motyw podróży

W jakich książkach można spotkać motyw podróży

Motyw podróży występuje w wielu utworach,  których bohaterowie odbywają podróż fizycznie lub tylko w przenośni. Na pewno z tym motywem literackim zaznajomieni są uczniowie podchodzący niedługo do matury.

Już w mitologii greckiej można odnaleźć motyw wędrówki. Chyba każdemu znany jest mit o Dedalu i Ikarze, którzy odbyli nieszczęśliwą w skutkach podróż, lot blisko słońca. Motyw wędrówki popularny jest też w Biblii, chociażby gdy Mojżesz prowadzi lud wybrany do Kanaanu, a ich podróż staje się symbolem wytrwałości, poszukiwaniem dobrobytu i szczęścia. Motyw wędrówki jest bardzo wyraźny w Odysei Homera, gdzie Odys król Itaki odbywa wiele niebezpiecznych podróży by po wojnie trojańskiej powrócić do swojego domu, gdzie czeka na niego żona Penelopa. Dziełem z motywem podróży jest też Boska Komedia Dantego, w której pojawia się wędrówka po piekle i czyśćcu. Motyw podróży możemy odnaleźć w Małym Księciu  – w książce tytułowy bohater odbywa międzyplanetarną wędrówkę, która niesie za sobą doniosłe skutki. Innym dziełem zawierającym na swoich stronach motyw podróży jest Kordian Juliusza Słowackiego – bohater odbywa tam podróż po Europie, która prowadzi go na szczyt Mont Black, gdzie wygłasza swój słynny monolog.

Jest wiele dzieł z motywem podróży. Jedne są bardziej, inne mniej znane. Jeśli chcemy dokładniej rozpatrzeć się w tematyce motywów to polecam skorzystanie ze słownika motywów literackich. Powinien się znajdować w każdej bibliotece.

Dodaj komentarz