Co to jest sampling

Co to jest sampling

Sampling

Sampling to pewne procesy lub zjawiska z zakresu różnych dziedzin takich jak media i reklama, archeologia oraz muzyka. W zależności od tego jaki sampling mamy na myśli trzeba szukać jego znaczenia. Poniżej wyjaśnię to pojęcie.

Sampling w muzyce jest nazywany użyciem wcześniej nagranego nagrania muzycznego jako elementu tworzącego całość utworu. Połączenia w całość dokonuje się najczęściej za pomocą komputera, kiedyś robiono to za pomocą ścieżki muzycznej taśmy filmowej. Po raz pierwszy tą technikę zastosowano w latach 40 XX wieku, a w swoim repertuarze stosowali ją np. The Beatles czy Pink Floyd. W archeologii sampling jest jedną z technik prowadzenia badań powierzchniowych. Polega na wydzieleniu niewielkiego terenu do badań, podzielonego na niewielkie kwadraty. Obszary wybiera się losowo i poddaje szczegółowemu badaniu. Jest to metoda na szybkie i tanie zbadanie określonego terenu. W reklamie sampling jest terminem stosowanym w reklamie dźwiękowej i audiowizualnej jako określenie emisji programu w ramach działań plenerowych. Są to najczęściej spoty posiadające podkład muzyczny powiązany z wyświetlaną na ekranie reklamą.

Co ciekawe, mianem samplingu określa się też rodzaj licencji, która pozwala na tworzenie remiksów i samplowanie utworów muzycznych, ale nie do celów reklamowych. Wersja tej licencji występuje do użytku  niekomercyjnego lub komercyjnego, ale zawsze wymaga uznania autorstwa bez względu na jej wersję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *