Stuu – Stuart Burton

Stuu
imię i nazwisko: Stuart Burton
data urodzenia: 07.01.1992
miejscowość: Katowice

Stuart Stuu Burton (ur. 1992) – uznawany za jednego z najpopularniejszych youtuberów w Polsce. Jego główny kanał, Stuu, w listopadzie 2018 miał 3,3 mln subskrybcji. Pochodzi z Wielkiej Brytanii, jednak mieszka w Katowicach. Znany jest także jako Polski Pingwin.

Kariera:

Zaczynał nagrywanie w języku angielskim, jednak przerwał z powodu choroby. Dwa lata później wrócił, tym razem tworząc już w języku polskim. Początkowo jego nagrania dotyczyły gier. Jego główne konto nazywa się Stuu. Posiada dwa inne kanały: Stuu PLUS (820 tys. subskrypcji w listopadzie 2018) oraz Stuu Gry (250 tys. subskrypcji w listopadzie 2018) W 2016 roku jego główny kanał znalazł się na piątym miejscu profili z największą ilością subskrybentów w Polsce.
W 2017 podkładał głos w polskim dubbingu filmu Emotki, grając rolę Smażonej Krewetki. Rok wcześniej brał udział także w dubbingu filmu Sing.

Życie prywatne:
W 2016 przyznał, że od pięciu lat bierze leki antydepresyjne.

Youtuber Stuu opowiedział o swojej depresji oraz stanach lękowych, z jakimi musiał zmierzyć się w młodości. W problemach pomogła mu jedynie matka, ponieważ reszta przyjaciół odwróciła się od niego. Chłopak cały czas musi kontynuować leczenie farmakologiczne, które skutkuje ubytkami w pamięci.

Mówią, że pierwszy milion trzeba ukraść i w przypadku Stuu można częściowo się z tym zgodzić, bo to właśnie Stuu jako pierwszy gamer w Polsce swoim kanałem Stuu Games skradł pierwszy milion serc na YouTubie. Ogromna popularność i popyt na filmy wychodzące z jego rąk sprawiły, że dziś można go oglądać w czterech miejscach: Stuu Games, Stuu, Stuu PLUS oraz Stuu Charytatywnie. Polski Pingwin, bo tak kiedyś nazywał sam siebie Stuart Burton, to Brytyjczyk, który początkowo próbował swoich sił na brytyjskim YouTube’ie jednak za namowom jego dziewczyny Klaudii (znanej publiczności jako xmissklaudiax) postanowił przenieść swój kanał na polskie podwórko. Pomimo tego, że nie jest rodowitym użytkownikiem języka polskiego, świetnie się nim posługuje, a jego znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny akcent. Obecnie mieszka w Katowicach. Od zawsze pasjonował się grami komputerowymi, a na polskiej scenie YouTube’a zasłynął dzięki swoim seriom z Minecrafta. Dał się poznać w swoich vlogach, a także rozbawia fanów w rozmaitych prankach i challenge’ach. Rozmach z jakim tworzy Stuu przyczynił się do powstania kilkudziesięciotysięcznej grupy fanów Stuarta o nazwie Team Stuu. Gamer był także współorganizatorem eventów takich, jak np. MeetUp i oprócz tego, że daje z siebie wszystko w grach komputerowych, to daje także potrzebującym. Organizuje przeróżne akcje charytatywne lub przeznacza całkowity dochód z kanału Stuu Charytatywnie na cele dobroczynne.