News

News News jest to krótka informacja medialna. Należy on do informacyjnych gatunków dziennikarskich. A to oznacza, że podstawowym zadaniem newsa jest informowanie odbiorców o danym zdarzeniu. Aby informacja o zdarzeniu była pełna i prawdziwa powinna odpowiadać na następujące pytania: – kto? News musi opisywać kto brał udział w danym zdarzeniu. Często ważna jest również liczebność … Czytaj dalej News

News

News jest to krótka informacja medialna. Należy on do informacyjnych gatunków dziennikarskich. A to oznacza, że podstawowym zadaniem newsa jest informowanie odbiorców o danym zdarzeniu. Aby informacja o zdarzeniu była pełna i prawdziwa powinna odpowiadać na następujące pytania:

– kto? News musi opisywać kto brał udział w danym zdarzeniu. Często ważna jest również liczebność uczestników, a niekiedy ich funkcja

– co? – Zadaniem newsa jest przede wszystkim opisanie krótko, ale wyczerpująco co się wydarzyło

– kiedy? – Często bardzo ważny jest czas, w którym doszło do wydarzenia. Dodatkowo powinna się pojawić informacja, jak zdarzenie długo trwało.

– gdzie? – Informacja prasowa musi opisać miejsce zdarzenia. Nie musi to być szczegółowy opis, lecz krótka informacja o kraju, mieście, instytucji itp.

– dlaczego? – New powinien rzetelnie na sprawdzonych źródła wyjaśnić przyczyny danego zdarzenia.

Zdarzenie to musi być jednak jak najbardziej aktualne. Zwykle różnica czasowa wynosi maksymalnie jeden dzień i jest tak głównie w przypadku gazet codziennych. W telewizji, bądź Internecie rozbieżność czasowa to kilka godzin. Zdarza się również, że dziennikarz na żywo relacjonuje dane zdarzenie.

News występuję we wszystkich rodzajach mediów, to znaczy jest obecny w prasie, telewizji, Internecie, oraz radiu.