Jak napisać rozprawkę

Jak napisać rozprawkę Rozprawka Rozprawka to zmora wielu uczniów. W gimnazjum na zajęciach z języka polskiego uczniowie uczą się pisać rozprawkę. Wbrew pozorom nie jest to taka trudna forma wypowiedzi. Wręcz przeciwnie – rozprawka jest bardzo schematyczna i łatwo się jej nauczyć. Wystarczy tylko kilka stałych zwrotów, aby dobrze brzmiała. Na czym polega rozprawka? Jak … Czytaj dalej Jak napisać rozprawkę

Jak napisać rozprawkę

Rozprawka

Rozprawka to zmora wielu uczniów. W gimnazjum na zajęciach z języka polskiego uczniowie uczą się pisać rozprawkę. Wbrew pozorom nie jest to taka trudna forma wypowiedzi. Wręcz przeciwnie – rozprawka jest bardzo schematyczna i łatwo się jej nauczyć. Wystarczy tylko kilka stałych zwrotów, aby dobrze brzmiała. Na czym polega rozprawka? Jak sama nazwa wskazuje, musimy się z czymś rozprawić. W temacie rozprawki może być pytanie, na które trzeba samemu odpowiedzieć i potem to udowodnić lub też może być stwierdzenie, z którym można się zgodzić lub nie zgodzić i też udowodnić. Można też stanąć pomiędzy i ani się nie zgadzać ani przyznawać racji, ale udowodnić, że w każdym toku rozumowania jest błąd. Nieważne co wybierzemy, ważne by to jakoś udowodnić.

Na wstępie trzeba postawić tezę lub hipotezę i ogólnie zarysować cały temat. Czasem po prostu wystarczy sparafrazować to, co zostało napisane w poleceniu. Kolejny akapit to argument za potwierdzeniem tezy, następny również. Trzeci i czwarty (to nie jest reguła, możemy pisać tyle argumentów, ile tylko chcemy) mają nie potwierdzać tezy. Jeśli się z czymś zgadzamy, możemy napisać 3 argumenty na potwierdzenie i nie musieć już zaprzeczać tezy, bo po co? W ostatnim akapicie wystarczy już tylko wszystko podsumować – i za i przeciw.