BOCIAN PRZYNOSI DZIECI

BOCIAN PRZYNOSI DZIECI

Jest to opowiastka tak uporczywie obecna w domach, w których są małe dzieci, że większość z nas wierzy w nią nawet wtedy, gdy wie, że jest nieprawdziwa, czyż nie?

Przesąd ten głosi, że bociany biorą dzieci z bagien, strumieni, jaskiń i innych podobnych miejsc, w których przebywają dusze jeszcze nie narodzonych, a potem przynoszą je do ich domów.

Już wiele wieków temu zaobserwowano, że bocian jest stworzeniem rodzinnym. Arystoteles w roku 330 p.n.e. doprowadził do tego, że w Grecji zabicie bociana stało się przestępstwem. Rzymianie uchwalili „bocianie prawo” (łac. lex ciconaria), które zobowiązywało dzieci do opieki nad starymi, będącymi w potrzebie rodzicami.

W mitologii Rzymian bocian był ptakiem poświęconym bogini Wenus. Fakt, że para bocianów zbudowała gniazdo na dachu czyjegoś domu, był uważany za błogosławieństwo tej bogini i obietnicę trwałej miłości.

Ludzie obserwujący bociany wiedzą, że bocian co roku wraca, żeby w tym samym miejscu zbudować gniazdo, a przesądni obserwatorzy bocianów wiedzą, że przynosi to szczęście.

Mówi się także, że kiedy bocian przelatuje nad domem, to wkrótce urodzi się tam dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *