Jak czyścić srebro

Jak czyścić srebro

Srebro to dość delikatny metal, ale bardzo ozdobny ze względu na swój niezwykły blask i plastyczność. Ze srebra wykonuje się biżuterię, lustra, a niekiedy nawet zastawę stołową.  Wykonane ze srebra przedmioty są bardzo eleganckie. Dlatego też trzeba odpowiednio dbać o srebro, aby nie utraciło na swoich właściwościach.

Jak czyścić srebro?

Przede wszystkim należy zapomnieć o wszelkich inwazyjnych metodach. Srebrne sztućce i inne tego typu przedmioty bardzo źle znoszą detergenty. Podobnie jak szkło, srebro zmatowieje po wpływem, np.: płynu do mycia naczyń. Nie wolno również srebra myć w zmywarce

Na rynku dostępne są specjalne płyny do czyszczenia srebra. Zwykle jednak są to dość drogie specyfiki. Znacznie tańsze, a równie skuteczne są domowe sposoby. Już nasze babcie czyściły srebro za pomocą… pasty do mycia zębów. Pastę nakłada się za pomocą miękkiej szczoteczki, bądź flaneli. Wtedy nie należy obawiać się rys na czyszczonej nawierzchni.

Do czyszczenia srebra doskonale nadaje się również aluminium. Kilka lat temu świat zawojowała płytka sprzedawana w systemie telezakupów. Reklamy zapewniały, iż jest to niemal kosmiczna technologia dostępna w kosmicznej cenie. Tymczasem była to zwykła płytka aluminiowa.  Jeżeli zatem chcemy oczyścić nasze srebra, powinniśmy je moczyć w wodzie ze sztućcami, bądź puszkami aluminiowymi. Po tym wystarczy tylko przetrzeć srebra suchą szmatką i gotowe.