Woda destylowana

Woda destylowana

Woda destylowana  jest przefiltrowana woda pozbawiona całkowicie jakichkolwiek związków mineralnych. Jest oczyszczona również z innych substancji, które wodę zanieczyszczają. Jest to zatem woda wyjątkowo pozbawiona jakichkolwiek osadów.  Pozostają w niej jednak rozpuszczone gazy (dwutlenek węgla, azot, tlen) oraz lotne substancje organiczne.  Woda destylowana nie występuje w stanie naturalnym. Oczyszczanie ze związków mineralnych odbywa się w warunkach kontrolowanych przez człowieka.

Wodę destylowaną używa się w wielu gospodarstwach domowych. Wypełnia się nią zbiornik żelazka parowego. Dzięki temu, że woda destylowana pozbawiona jest m.in. wapnia, kamień nie osadza się wewnątrz żelazka i nie zatyka otworów wylotowych na parę.  Dzięki temu żelazka nie trzeba oczyszczać, a samo urządzenie służy dłużej

Swoje zastosowanie woda destylowana ma także w motoryzacji. Wlewa się ją do akumulatorów. W ten sposób rozcieńcza się elektrolit. Niekiedy usprawnia to działanie akumulatora.

Wreszcie wodę destylowaną używa się w laboratoriach chemicznych. Woda destylowana ma możliwie najbardziej zbliżony skład do chemicznego H2O. Dzięki temu w czasie prób i doświadczeń uzyskuje się bardziej wiarygodne wyniki.