Jak zlikwidować plamy z tłuszczu?

Jak zlikwidować plamy z tłuszczu?

Często mamy problem z tłustymi plamami. Na koszulkach, obrusach, serwetach. Odrobina rosołu, czy olej który odprysnął z gorącej patelni.

Pierwszy krok, którego musimy niezwłocznie wykonać jest zapranie plamy. Najlepiej użyjmy w tym celu zwykłego płynu do naczyń, który ma najlepsze zdolności do walki z uporczywym tłuszczem. Możemy taki obrus czy koszulkę zalać płynem do mycia i zostawić w misce do prania na kilka godzin. Następnie tkaniny należy jak zazwyczaj wyprać w pralce. W podobny sposób możemy także użyć mąki ziemniaczanej. Posypujemy plamę, zostawiamy na kilkanaście minut, a później szorujemy szczoteczką.

Jeżeli jednak to nie pomoże, będziemy zmuszeni sięgnąć po odplamiacze. Używamy ich na tej samej zasadzie co płynu do mycia naczyń. Namaczamy tkaninę w specyfiku. Robimy to przez kilka godzin, a nawet całą noc.

Zdolność wywabiania starych plam z tłuszczu mają także alkohole oraz rozpuszczalniki. Pamiętajmy jednak o tym, że poza niechcianą plamą, mogą one również zniszczyć kolor materiału, dlatego używajmy ich ostrożnie, jeśli inne metody zawiodą.

Czasem zdarza się, że takie procesy trzeba przeprowadzić kilkakrotnie, aby pozbyć się uporczywej plamy.