Na czym polega taniec fontann w Wersalu

Na czym polega taniec fontann w Wersalu.

Taniec fontann to największa z imprez organizowanych co roku w wersalskich ogrodach. Tradycja ta związana jest z Ludwikiem XIV, który za czasów swojego panowania urządzał wspaniałe pokazy światła i dźwięku. Jedną z głównych atrakcji tej imprezy są pokazy sztucznych ogni. Setki fontann z krystaliczną wodą, przy akompaniamencie muzyki tworzą rewelacyjne widowisko.

Jednak urządzenie takiego widowiska zajmuje bardzo dużo czasu i wymaga skomplikowanych prac w kanalizacji, powstałej w XVII wieku. W ogrodach wersalskich znajduje się około 1400 fontann, zaś sam ogród został zaprojektowany przez  André Le Nôtre. Panuje tam wzorowy porządek – geometryczne kształty przyrody, idealnie podcięte trawniki przeplatają się z licznymi ścieżkami. Pałac został powiększony z powodu wielkich rozmiarów zieleni.

Ciekawostką jest, że turyści chcąc zwiedzić w całości ogród w Wersalu muszą przeznaczyć na to kilka dni. Obecnie pałac to także muzeum historii Francji. Można w nim zobaczyć Kaplicę Królewską – jedna z największych atrakcji turystycznych Francji.  Kolejną budowlą jest Opera otwarta w 1770 roku – upamiętnia ona ślub Ludwika XVI z Marią Antoniną. Ciekawostką jest, że do drzwi króla poddani musieli skrobać małym palcem u lewej dłoni. Ponoć dworzanie specjalnie w tym celu zapuszczali dłuższe paznokcie.

W 1979 Wersal został umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponadto, na każdym kroku miasto to zachwyca swoim pięknem.