Na czym polega taniec fontann w Wersalu

Na czym polega taniec fontann w Wersalu.

Taniec fontann to największa z imprez organizowanych co roku w wersalskich ogrodach. Tradycja ta związana jest z Ludwikiem XIV, który za czasów swojego panowania urządzał wspaniałe pokazy światła i dźwięku. Jedną z głównych atrakcji tej imprezy są pokazy sztucznych ogni. Setki fontann z krystaliczną wodą, przy akompaniamencie muzyki tworzą rewelacyjne widowisko.

Jednak urządzenie takiego widowiska zajmuje bardzo dużo czasu i wymaga skomplikowanych prac w kanalizacji, powstałej w XVII wieku. W ogrodach wersalskich znajduje się około 1400 fontann, zaś sam ogród został zaprojektowany przez  André Le Nôtre. Panuje tam wzorowy porządek – geometryczne kształty przyrody, idealnie podcięte trawniki przeplatają się z licznymi ścieżkami. Pałac został powiększony z powodu wielkich rozmiarów zieleni.

Ciekawostką jest, że turyści chcąc zwiedzić w całości ogród w Wersalu muszą przeznaczyć na to kilka dni. Obecnie pałac to także muzeum historii Francji. Można w nim zobaczyć Kaplicę Królewską – jedna z największych atrakcji turystycznych Francji.  Kolejną budowlą jest Opera otwarta w 1770 roku – upamiętnia ona ślub Ludwika XVI z Marią Antoniną. Ciekawostką jest, że do drzwi króla poddani musieli skrobać małym palcem u lewej dłoni. Ponoć dworzanie specjalnie w tym celu zapuszczali dłuższe paznokcie.

W 1979 Wersal został umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponadto, na każdym kroku miasto to zachwyca swoim pięknem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *