Jak zrobić konfitury z jeżyn

Jak zrobić konfitury z jeżyn

By przygotować konfitury jeżynowe należy wypłukane i oczyszczone jeżyny ułożyć warstwami w rondlu, przesypując je cukrem. Należy na to zużyć dwa litry jeżyn oraz 3 szklanki cukru. Naczynie przykrywamy ścierką i odstawiamy w chłodne miejsce do następnego dnia, tak by owoce mogły puścić sok. Następnie, jeżyny w rondlu doprowadzamy do wrzenia i zostawiamy do ostygnięcia. Zlewamy z owoców sok, zagotowujemy i wrzącym zalewamy ponownie owoce. Te czynności powtarzamy trzy razy.
Następnie zlewamy sok z owoców. Do jeżyn dodajemy sok wyciśnięty z jednej dość dużej cytryny. Sok z jeżyn zagotowujemy i zalewamy owoce. Po tych czynnościach jeżyny powinny być szkliste a cały sok bardzo gęstym syropem.
Wszystko razem zagotowujemy. Jeszcze gorące konfitury przekładamy do słoików. Słoiczki nakrywamy pergaminem nasączonym spirytusem i zamykamy szczelnie. Zamiast nagrywania pergaminem, możemy również zamknąć słoiki i je pasteryzować przez około 15 minut. Tak przygotowane konfitury możemy używać do deserów, oraz jako dodatek do herbaty. Same również smakują świetnie.