Kierpce

Kierpce

Kierpce to lokalna odmiana obuwia. Występowało ono przede wszystkim w obszarach górskich.

Jest to obuwie, które zostało wykonane poprzez ręczną obróbkę naturalnej skóry. Wiązania jej zostały wykonane za pomocą rzemieni. Stąd tez to obuwie, które na pierwszy rzut oka wygląda nieco prymitywnie, tak naprawdę było bardzo wytrzymałe. Wykonywano również specjalne kierpce, które kolorystycznie były dobierane dla kobiet i mężczyzn. Zazwyczaj kobiety nosiły kierpce w jasnym kolorze, natomiast mężczyźni o wiele częściej decydowali się na ciemny kolor.

Okazuje się, że kierpce największą swoją popularność zyskały w XX wieku. Wtedy to można było je spotkać szczególnie na terenach Karpat jak i również na Bałkanach. Przykładowo w Albanii, takie kierpce według tamtejszej gwary były nazywane opinga.

Dzisiaj już coraz rzadziej możemy spotkać prawdziwego górala, który od stóp do głowy jest ubrany w tradycyjny strój ludowy. Raczej, takie ubrania zakładane są na specjalne okazje, na przykład święta, festiwale lub inne venty.

Kierpce mogą być świetną pamiątką przywiezioną z gór. Przede wszystkim, możemy tutaj mówić o wykonanych bucikach w szczególności dla małych dzieci. Takie buciki nadal są wykonywane, zwłaszcza na cele turystyczne. Sprzedawane są one później w okolicznych straganach lub sklepach z pamiątkami. Kierpce charakteryzują się również tym, że posiadają one wygląd nieco zbliżony do kajaka. Mianowicie mają spiczaste czubki.