Syreny

Syreny

Pojęcie syrena, ma w języku polskim tak wiele znaczeń, że niestety nie da się ich chyba wszystkich wymienić za jednym razem.

Po pierwsze syrena od razu kojarzy nam się z postacią mitologiczną. Zresztą w Warszawie można oglądać pomnik syrenki warszawskiej, czyli postaci, która jest w połowie kobietą i w połowie rybą. Teoretycznie jednak w mitologii uchodziły one za kobiety, które uwodziły żeglarzy swoim śpiewem. I później niestety nie wysuszały ich ze swoich wysp.

Kolejne znaczenie syreny, określa ssaki morskie. Co ciekawe te wodne ssaki, wywodzą się od ssaków prakopytnych. Pochodzą one jeszcze z eocenu lub oligocenu. Niestety tego nie dało się dokładnie ustalić. Nie mniej jednak zamieszkują dzisiaj wyłącznie wody tropikalne,

Zastanawiając się jeszcze nad pojęciem syreny. Można tutaj znaleźć jeszcze jedną odmianę. A mianowicie syreny dźwiękowe. Zazwyczaj są one włączane by podnieść alarm. Na przykład syrena przeciwpożarowa, syrena przeciwpowodziowa. W przepisach obowiązują różne długości dźwięków.

My Polacy, nie powinniśmy zapominać jeszcze o jednej bardzo popularnej odmianie syreny. Jest to samochód Syrena, który był produkowany od 1957 do 1983 roku. Jest to model samochodu, którego zostały wyprodukowane aż ponad pół miliona sztuk. Cieszył się on ogromną popularnością. Szczególnie, że to był jeden z nielicznych modeli aut dostępnych w tamtym czasie.