Autorytaryzm

Autorytaryzm O Autorytaryzmie można mówić pod względem politycznym oraz pod względem psychologicznym. Tutaj jednak skupimy się na pojęciu politycznym. Zatem autorytaryzm jest systemem rządów bezpartyjnych, które opierają się na przywódcy, charakteryzującym się swoim charyzmatycznym autorytetem. Takim autorytetem w danym kraju może cieszyć się również armia. O autorytaryzmie możemy mówić szczególnie patrząc na dzieje Europy, które … Czytaj dalej Autorytaryzm

Autorytaryzm

O Autorytaryzmie można mówić pod względem politycznym oraz pod względem psychologicznym. Tutaj jednak skupimy się na pojęciu politycznym. Zatem autorytaryzm jest systemem rządów bezpartyjnych, które opierają się na przywódcy, charakteryzującym się swoim charyzmatycznym autorytetem. Takim autorytetem w danym kraju może cieszyć się również armia.

O autorytaryzmie możemy mówić szczególnie patrząc na dzieje Europy, które miały miejsce w XX wieku. Wtedy to właśnie powoli kreował się ustrój demokratyczny, ale niestety nie kończyło się to jeszcze żadnym sukcesem. Co prawda w rządach, które charakteryzują się autorytaryzmem można mówić o wyborach. Jednak nie są to jeszcze wybory czysto demokratyczne, mające faktyczne znaczenie. Ponieważ w tym przypadku nie można mówić o żadnych wpływach oceny ludności na sprawy polityczne czy też prawne.

Co ciekawe, władza tak naprawdę spełnia swoje cele nie bardzo patrząc na to co społeczeństwo ma do powiedzenia, ale znowu nie ma tutaj mowy o żadnej dyktaturze, które narzuca ludziom straszne różne obowiązki.

Sporo osób miesza pojęcia autorytaryzmu, z totalitaryzmem i demokracją. Zazwyczaj uznają oni autorytaryzm za kierunek pośredni między tymi dwoma stylami rządów. Faktycznie granice między nimi się niejako zacierają, ale specjaliści od polityki nie mają żadnych problemów z rozróżnieniem tych trzech form władzy, ponieważ dla nich są to dość znaczne różnice.