Co to jest Majdan

Co to jest Majdan

Majdan, jest to największy plac w Kijowie, na Ukrainie, który ostatnio zasłynął z bardzo dużych zamieszek między społeczeństwem a ukraińską milicją. Niestety ale Majdan nie należy do zbyt spokojnych miejsc w tym kraju, ponieważ tam odbywało się wiele kluczowych wydarzeń historycznych.

Na tym placu Niepodległości podczas ostatnich wydarzeń dochodziło do protestów Ukraińców, którym zależało na tym, żeby przystąpić do Unii Europejskiej. Niestety ta decyzja jest nieustannie odwlekana w czasie.

Pierwsze wzmianki na temat placu w Majdanie pochodzą z początku drugiej połowy XII wieku. A już niecałe sto lat później, został on zaatakowany przez Mongołów. Pierwsze zabudowania wokoło placu zaczęły powstawać od 1730 roku. Na początku były to co prawda drewniany chaty, ale wiek później zaczęto już stawiać drewniane budynki.

Protesty, które niestety trwały przez wiele miesięcy zakończyły się wieloma ofiarami. Ponadto Ukraina w związku z przystąpieniem swojego kraju do Unii Europejskiej nic ciekawego nie wskórała. Natomiast Krym w tych wszystkich zamieszkach został zajęty przez Rosję. Nie wiadomo również, czy tylko na Krymie wszystkie zajęcia terytorium się zakończą, czy jednak Prezydent Rosji przejdzie do kolejnego ataku. Chociaż akurat Krym został przejęty teoretycznie legalnie, poprzez przeprowadzenie referendum, które odbywało się na Półwyspie. Według wyników referendum ponad 90% było za przyłączeniem do Rosji.