Wielkanoc

Wielkanoc

Wielkanoc w tym roku przypada na 21 kwietnia. Jest to jeden z późniejszych terminów, ponieważ najpóźniejszym terminem, kiedy może przypaść to święto jest 25 kwietnia. Wielkanoc jest świętem ruchomym, które jest wyznaczane na podstawie faz księżyca.

Wielkanoc jest okresem zakończenia Wielkiego Postu, który rozpoczął się 6 marca i trwa aż do mszy rezurekcyjnej podczas Niedzieli Wielkanocnej. Początek Wielkiego Postu określany jest Środą Popielcową, ponieważ w tym czasie rzeczywiście wybieramy się do kościoła, po to żeby kapłani mogli posypać nasze czoło popiołem. Najważniejszym tygodniem przed samą Wielkanocą jest Wielki Tydzień, który rozpoczyna się Niedzielą Palmową.

Następnie wszyscy Chrześcijanie przeżywają Triduum Paschalne, jako okres intensywnego przygotowania się do Wielkanocy. Trzydniowe święto zaczyna się już w Wielki Czwartek, trwa przez Wielki Piątek, a kończy się w Wielką Sobotę.

Wielkanoc zwykle obchodzimy z najbliższą rodziną. Według tradycji świętowanie zaczyna się od śniadania wielkanocnego. Jest to moment, w którym wszyscy próbujemy pokarmów z święconki. Istnieje również zabawa, żeby stoczyć bitwę na pisanki, czyli poświęcone jajka. Te które się nie stłukło, lub stłukło się jako ostatnie jest najlepsze i zwycięża. Dla małych dzieci w tym czasie zwykle szykuje się małe podarunki, które chowa się w mieszkaniu lub ogródku. Dla dzieci jest to frajda, żeby szukać niespodzianek, które zostawił wielkanocny zając.