Środa Popielcowa

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa w tym roku odbyła się dokładnie 6 marca. Jest to początek Wielkiego Postu, który przygotowuje wszystkich Katolików do zmartwychwstania Pańskiego. Ale również 6 marca oficjalnie zakończył okres karnawału, poprzez tradycyjną zabawę ostatkową, która przypada na 5 marca i trwającą do godziny 12 w nocy.

W Środę Popielcową wszyscy Katolicy przychodzą do kościoła po to, żeby pozwolić sobie posypać czoło popiołem. W tym momencie najczęściej słyszymy również od kapłana takie słowa jak „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz.” Słowa te mają na celu przypomnieć nam, że każdy narodził się tak naprawdę bez niczego i bez niczego umrze, ponieważ do życia wiecznego nie można zabrać ze sobą nic materialnego. Inne słowa, którzy kapłani podczas tego obrządku wypowiadają to „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Przypominają o istocie Słowa Bożego, że kierowanie się nim i dawanie świadectwa Ewangelii jest naszym powołaniem.

Tak jak wspomniano, Środa Popielcowa okres czterdziestodniowego Wielkiego Postu. W tym czasie katolicy stawiają sobie różne wyrzeczenia, na przykład nie jedzą mięsa, nie jedzenie słodyczy, nie piją alkoholu, ale również stronią od zabaw. Wskazane jest wtedy również podarować jakąś Jałmużnę biednym osobom. Po zakończeniu Wielkiego Postu wszyscy cieszą się z symboliki nadejścia Pana Jezusa jako zmartwychwstałego.

Dodaj komentarz