Ludwik XVI

Ludwik XVI Ludwik XVI nazywany był również Ludwikiem Ostatnim. Urodził się w Wersalu 1754 roku dokładnie 23 sierpnia. Zmarł natomiast 21 stycznia 1793 roku w Paryżu. Został królem Francji i pełnił tą zacną funkcję od 1774 do 1791 roku. Ludwik XVI pochodził z dynastii Burbonów, ponieważ jego ojcem był Ludwik Ferdynand Burbon, a matka nazywała … Czytaj dalej Ludwik XVI

Ludwik XVI

Ludwik XVI nazywany był również Ludwikiem Ostatnim. Urodził się w Wersalu 1754 roku dokładnie 23 sierpnia. Zmarł natomiast 21 stycznia 1793 roku w Paryżu. Został królem Francji i pełnił tą zacną funkcję od 1774 do 1791 roku.

Ludwik XVI pochodził z dynastii Burbonów, ponieważ jego ojcem był Ludwik Ferdynand Burbon, a matka nazywała się Maria Józefa Wettyn. Co ciekawe był on również prawnukiem króla Polski – Stanisława Leszczyńskiego. Niestety nie trafiły się mu łatwe lata do prawowania rządów. Zasiał na tronie w bardzo trudnym momencie i kiepskiej sytuacji gospodarczej Francji. W związku z tym, był napierany przez lud, by poprawił ich byt, ale oczywiście niczyim kosztem.

Społeczeństwo wymagając właściwie niemożliwego i tak wywołały efekt, że król Francji zaczął przeprowadzać różne reformy. W tym celu nawet doprowadził do zebrania Stanów Generalnych, które ostatnie odbyło się prawie dwa wieki wcześniej. Król zastanawiał się nad wprowadzeniem nadzwyczajnych podatków. Takie kroki miały zdecydowanie poprawić sytuację kraju. Oczywiście jeśli chodziło o wyższe podatki w warstwach: duchowieństwa, mieszczaństwa, a także szlachty, spotykał się on z rzewnym sprzeciwem. Jedni chcieli pozyskiwać dodatkowe pieniądze od drugich, byle by samemu wyjść cało z rygorystycznych reform. Niestety żywot króla zakończył się poprzez skazanie na śmierć, w procesie odbywającym się 11 stycznia 1793 roku.