Barbara Radziwiłłówna

Barbara Radziwiłłówna Barbara Radziwiłłówna urodziła się mniej więcej w latach od 1520 do 1523 roku. Natomiast zmarła bardzo młodo w Krakowie, a stało się to 8 maja 1551 roku w Krakowie. Została ona królową Polski, mimo swojego pochodzenia, które nie wiązało się z żadną dynastią. Poślubiła ona Zygmunta Augusta, w ten sposób stała się jego … Czytaj dalej Barbara Radziwiłłówna

Barbara Radziwiłłówna

Barbara Radziwiłłówna urodziła się mniej więcej w latach od 1520 do 1523 roku. Natomiast zmarła bardzo młodo w Krakowie, a stało się to 8 maja 1551 roku w Krakowie. Została ona królową Polski, mimo swojego pochodzenia, które nie wiązało się z żadną dynastią. Poślubiła ona Zygmunta Augusta, w ten sposób stała się jego drugą żoną.

Oboje byli już wdowcami. Barbara Radziwiłłówna, która po śmierci swojego pierwszego męża, zaczęła obcować z Zygmuntem Augustem, poślubiła go mimo ogólnego sprzeciwu rodziny, a także podwładnych. Prawdopodobnie ślub został przyspieszony ze względu na stan błogosławiony, w którym znalazła się Barbara Radziwiłłówna.

Była ona postacią barwnie opisywaną w wielu literackich utworach, a także chętnie malowana była przez różnych malarzy. Pełniła rolę bohaterki w takich dramatach jak Barbara Radziwiłłówna czy też Tragedia w Pięciu aktach. Natomiast historycy opisywali ją rozwiązłość, poprzez posiadanie chociażby prawie 40 kochanków.

Sam romans z królem z Zygmuntem Augustem odbywał się jeszcze za czasów jego małżeństwa. Spotkali się oni podczas wizyty króla Polskiego w Gieranojach. Król miał pozamykać wszystkie sprawy spadkowe, a spotkał w tym czasie Barbarę. Po czym nawiązali oni romans. Jej rodzicami byli kasztelan wileński oraz hetman wielki litewski – Jerzy Radziwiłł, a także Barbara z Kolów. Miała również brata Mikołaja Radziwiłła, który pełnił funkcję hetmana.

Dodaj komentarz