Oktawian August

Oktawian August

Oktawian August tak naprawdę nazywał się Gaius Octavius Thurinus. Został on adoptowany, i po adopcji został on Gauisem Iuliusem, Cesarem Octavainusem. Pełnił od rolę od 16 stycznia 27 toku przed naszą erą cesarza rzymskiego. Był on pionierem jako władca w Starożytnym Rzymie.

Oktawian August urodził się w Rzymie, i jak głoszą kroniki był on spod znaku Wagi. A że w tamtych czasach mocno zwracali uwagę na wszelkie horoskopy, przyszły cesarz wolał sobie przyjąć za opiekuna znak horoskopu, którym był Koziorożec. Bardzo szybko stracił swojego ojca. Miał wtedy zaledwie cztery lata. Zasłynął owocna przemową już jako 12-latek. Wygłosił ją na pogrzebie swojej babci.

Jeszcze jako nastolatek trzymał się pilnie panującego wówczas dyktatora, którym był Cezar. Nawet z tej okazji, mimo kiepskiego stanu zdrowia, wybrał się z nim na podbój Czarnego Lądu. Po śmierci Cezara Oktawian August został ogłoszony jako jego spadkobierca. Jeszcze na samym początku nie wiedział dokładnie co zrobić z taką informacją. Jednak po pewnym czasie zdecydował się przyjąć dziedzictwo.

Oktawian August przeprowadzić za czasów swojej władzy wiele różnych reform. Wśród nich wyróżnić można chociażby podział na prowincje, które zostały nazwane cesarskimi oraz senatorskimi. Zreformował on również bardzo mocno swoją armię, tworząc między innymi takie jednostki wojskowe jak Legiony.