Kolędy

Kolędy

Kolędy kojarzą nam się przede wszystkim z pieśniami bożonarodzeniowymi, które śpiewane są od momentu pasterki przez minimum cały okres oktawy. Jednak geneza kolędy jest zupełnie inna i tak naprawdę nie wiąże się ona z przyjściem na świat Jezusa Chrystusa. Wcześniejsza funkcja tej pieśni, było radosne przywitanie Nowego Roku.

Pierwsze kolędy zaczęto śpiewać jeszcze długo przed Narodzinami Chrystusa, a miało to dokładnie miejsce w 153 roku przed naszą erą. Wtedy to pierwszego stycznia, w starożytnym Rzymie konsulowie obejmowali rządy, z tej okazji świętowano i śpiewano właśnie noworoczne pieśni. Nie wiadomo dokładnie kiedy przekształciły się one w pieśni z okazji Bożego Narodzenia. Istnieją jedynie dowody na to, że polska kolęda o takim zabarwieniu pochodziła z 1424 roku i jej pierwszy wers brzmiał: „Zdrów bądź, Królu Anielski”.

Do najpopularniejszych polskich kolęd zaliczają się takie tytuły jak: Gdy się Chrystus Rodzi, Dzisiaj w Betlejem, Anioł Pasterzom Mówił, Gdy śliczna Panna, czy też Wśród Nocnej Ciszy, albo Lulajże Jezuniu. Do jednej z kolęd, która jest tłumaczona na wiele języków, należy Cicha Noc. Została ona przetłumaczona na ponad 300 języków, a także dialektów.

Kolędy śpiewane są nie tylko przy wigilijnym stole, ale również podczas różnych pokazów teatralnych o narodzeniu Jezusa Chrystusa, które nazywane są Jasełkami.

Dodaj komentarz