Po co święcimy jajka na Wielkanoc

Po co święcimy jajka na Wielkanoc?

Chociaż święcenie pokarmów jest obecnie najbardziej popularną tradycją wielkanocną nie zawsze było ono tak rozpowszechnione. Na Śląsku zwyczaj ten przyjął się dopiero w latach 70 i 80tych XX wieku. Wcześniej, podobnie jak na Kaszubach pokarmy święcili tylko bogatsi gospodarze.

Święconka, poza Polską znana jest także w kilku innych regionach, w tym w: w Bawarii, Styrii, Karyntii i Tyrolu. W skład święconki wchodzi to, co następnego dnia – w Wielką Niedzielę – znajdzie się na świątecznym stole podczas śniadania. Tak więc w skład święconki wchodzi: chleb, kiełbasa, chrzan, pieprz, sól, słodycze, baranek wielkanocny, kawałek ciasta, ale przede wszystkim jaja. Wszystkie one mają swoje symboliczne znaczenie, jednak jajka są najważniejszym elementem dobrego koszyczka wielkanocnego.

Jajka w postaci kolorowych, pięknie ozdabianych pisanek to najważniejszy pokarm do święcenia, który jest niezbędny do uzupełnienia koszyka. Pokarm ten jest symbolem nowego, odradzającego się życia. Jest tym samym ściśle związany z chrześcijańską tradycją upamiętniającą w czasie Wielkanocy zmartwychwstanie i powrót do życia Jezusa Chrystusa. Poświęcenie pisanki przynosi jej boże błogosławieństwo, a tym samym zdrowie i długie życie dla całej rodziny. Dlatego przy śniadaniu wielkanocnym dzielimy się święconym jajkiem oraz gościom, którzy odwiedzają dom ofiarujemy najładniejsze pisanki żeby i im darzyło się zdrowiem, oraz pomyślnością w nadchodzącym roku.