Dzień Matki

Dzień Matki Dzień Matki to jedno z najbardziej znanych świąt na świecie. W zależności od kraju obchodzi się go w różnych dniach. W Polsce jest to 26 maja, jednak w wielu regionach wypada on w pierwszą albo w drugą niedziele maja, czasami łączony jest też z Dniem Kobiet. Czczenie dnia matki sięga swoją tradycją dużo … Czytaj dalej Dzień Matki

Dzień Matki

Dzień Matki to jedno z najbardziej znanych świąt na świecie. W zależności od kraju obchodzi się go w różnych dniach. W Polsce jest to 26 maja, jednak w wielu regionach wypada on w pierwszą albo w drugą niedziele maja, czasami łączony jest też z Dniem Kobiet.

Czczenie dnia matki sięga swoją tradycją dużo dalej niż mogłoby się wydawać. Już ze starożytnej Grecji znane jest czczenie matek-bogiń, które zapewniały płody rolne i urodzaj, i płodność ogólnie. Do zwyczaju tego wrócono dopiero w XVIIw. w Anglii, w której w każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono dzień u matki. Matką jednak określało rodzinny kościół lub parafię. Dopiero z czasem przekształcił się on w Dzień Matki, w czasie którego docenia się własną rodzicielkę i zacieśnia więzy rodzinne.

Istnieje także amerykańska wersja powstania tego święta. Najpierw funkcjonował tam Dzień Matczynej Pracy, następnie Dzień Matek dla Pokoju, aż w końcu w 1914r. kongres amerykański zatwierdził Dzień Matki jako święto narodowe.

Jednak prawdziwy boom nastąpił w drugiej połowie XX wieku. Wszystkie mamy są w ten dzień obdarowywane prezentami, słodkościami, życzeniami, przez które wyrażana jest wdzięczność, miłość oraz docenianie tego co robią dla dzieci i dla rodziny. W Polsce najpopularniejszym prezentem wręczanym wówczas mamą są własnoręcznie robione przez dzieci laurki, kwiaty oraz słodycze.