Dzień Matki

Dzień Matki Dzień Matki to jedno z najbardziej znanych świąt na świecie. W zależności od kraju obchodzi się go w różnych dniach. W Polsce jest to 26 maja, jednak w wielu regionach wypada on w pierwszą albo w drugą niedziele maja, czasami łączony jest też z Dniem Kobiet. Czczenie dnia matki sięga swoją tradycją dużo … Czytaj dalej Dzień Matki

Dzień Matki

Dzień Matki to jedno z najbardziej znanych świąt na świecie. W zależności od kraju obchodzi się go w różnych dniach. W Polsce jest to 26 maja, jednak w wielu regionach wypada on w pierwszą albo w drugą niedziele maja, czasami łączony jest też z Dniem Kobiet.

Czczenie dnia matki sięga swoją tradycją dużo dalej niż mogłoby się wydawać. Już ze starożytnej Grecji znane jest czczenie matek-bogiń, które zapewniały płody rolne i urodzaj, i płodność ogólnie. Do zwyczaju tego wrócono dopiero w XVIIw. w Anglii, w której w każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono dzień u matki. Matką jednak określało rodzinny kościół lub parafię. Dopiero z czasem przekształcił się on w Dzień Matki, w czasie którego docenia się własną rodzicielkę i zacieśnia więzy rodzinne.

Istnieje także amerykańska wersja powstania tego święta. Najpierw funkcjonował tam Dzień Matczynej Pracy, następnie Dzień Matek dla Pokoju, aż w końcu w 1914r. kongres amerykański zatwierdził Dzień Matki jako święto narodowe.

Jednak prawdziwy boom nastąpił w drugiej połowie XX wieku. Wszystkie mamy są w ten dzień obdarowywane prezentami, słodkościami, życzeniami, przez które wyrażana jest wdzięczność, miłość oraz docenianie tego co robią dla dzieci i dla rodziny. W Polsce najpopularniejszym prezentem wręczanym wówczas mamą są własnoręcznie robione przez dzieci laurki, kwiaty oraz słodycze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *