Krzysztof Kolumb

Krzysztof Kolumb Krzysztof Kolumb urodził się w 1451 r. w Genui, chociaż dotąd toczą się spory o jego pochodzenie. Wśród różnych teorii pojawiła się nawet jedna z polskim akcentem, mówiąca że Kolumb miałby być synem Władysława III Warneńczyka, który miałby przeżyć bitwę pod Warną. Tym z czego zasłynął Kolumb, było to co każdy zna ze … Czytaj dalej Krzysztof Kolumb

Krzysztof Kolumb

Krzysztof Kolumb urodził się w 1451 r. w Genui, chociaż dotąd toczą się spory o jego pochodzenie. Wśród różnych teorii pojawiła się nawet jedna z polskim akcentem, mówiąca że Kolumb miałby być synem Władysława III Warneńczyka, który miałby przeżyć bitwę pod Warną.

Tym z czego zasłynął Kolumb, było to co każdy zna ze szkoły, odkrycie nowego lądu. Oczywiście nie było to planem ani celem jego marynarskiej kariery. Jako młody chłopak pracował w domu bankowym, pływając z racji potrzeb pływając po okolicznych akwenach. W czasie służby u króla i królowej Hiszpanii zamierzał odnaleźć krótszą drogę do Indii, bez konieczności opływania Afryki dookoła. Liczyło się to ze względu na bogactwa znajdujące się w Indiach, na którym zależało Hiszpanii. Podejmując kolejne wyprawy nie spodziewał się jednak, że odkryje nieznany dotąd kontynent. Pierwsza wyprawa do Indii rozpoczęła się w 1492r. na trzech statkach „Santa Maria”, „Nina”, „Pinta” dopłynął wówczas do wysp, które uznał za fragment Indii, nazwano ją San Salvator, następnie odkryto Kubę oraz Haiti. Kolejne wyprawy w latach 1493-1496 i 1498-1500, przynosiły kolejne tereny nowe tereny na mapie świata.

Za swoje dokonania został odznaczony przez hiszpańską parę królewską, oraz mianowany admirałem, oraz gubernatorem nowoodkrytych ziem, które uznano początkowo za Indie Zachodnie. Jednak dobra passa Kolumba nie trwała cały czas i po powrocie ze swojej ostatniej wyprawy nie miał już posłuchu u króla. Pomimo bogactw, których doczekał się po pierwszych latach swoich odkryć zmarł w biedzie i zapomnieniu w 1506r. przekonany do końca życia, że odkrył nową drogę do Indii, nie wiedzą natomiast, że zmienił mapę świata.

Dodaj komentarz