Tadeusz Kościuszko

Tadeusz Kościuszko Tadeusz Kościuszko, a tak naprawdę Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 roku, a zmarł 15 października 1817 roku. Pełnił on funkcję przede wszystkim generała, zarówno w Polsce jak i w Stanach Zjednoczonych. Jego rodzinną miejscowością była Mereczowszczyzna na Polesiu. Rodzicami byli Ludwik Tadeusz Kościuszko oraz Tekla z Radomskich. Swoją edukację … Czytaj dalej Tadeusz Kościuszko

Tadeusz Kościuszko

Tadeusz Kościuszko, a tak naprawdę Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 roku, a zmarł 15 października 1817 roku. Pełnił on funkcję przede wszystkim generała, zarówno w Polsce jak i w Stanach Zjednoczonych. Jego rodzinną miejscowością była Mereczowszczyzna na Polesiu. Rodzicami byli Ludwik Tadeusz Kościuszko oraz Tekla z Radomskich.

Swoją edukację rozpoczął poprzez pójście do Kolegium Pijarów w Lubieszowie w 1755 roku. Niestety ze względu na rodzinne problemy, był on zmuszony do powrotu, ale za to w 1765 roku, dokładnie 18 grudnia, przystąpił on do Szkoły Rycerskiej, która została założona przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był on bardzo dobrym uczniem, nawet miał szansę korzystać z kursu inżynierów dla bardzo uzdolnionych słuchaczy. Rok 1769 był dla Tadeusza Kościuszki przełomowy, ponieważ w tym czasie przy wsparciu Adama Kazimierza Czartoryskiego, miał on szansę wyjechać z Józefem Orłowskim z racji stypendium do Paryża.

Tutaj diametralnie zmieniły się jego poglądy polityczne. Do Polski wrócił w 1775 roku.

Jeszcze tego samego roku, dosłownie kilka miesięcy później, wyjechał ponownie, tym razem do Drezna. Szukał tutaj zatrudnienia jako wojskowy, niestety spotkało go niepowodzenie, więc zdecydował się na wyjazd do Paryża, w którym dowiedział się o amerykańskiej wojnie. Tadeusz Kościuszko zasłynął z insurekcji, którą objął jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej.