Szkoła Rycerska

Szkoła Rycerska Szkoła Rycerska, która została założona w Warszawie 15 marca 1765 roku, nazywała się dokładnie Akademią Szlacheckiego Korpusu Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej. Założycielem Szkoły Rycerskiej był Stanisław August Poniatowski. Była to tak zwana szkoła państwowa, ponieważ utrzymywała się z funduszy państwowych. Jej działalność skończyła się w 1794 roku. W Szkole Rycerskiej uczył się … Czytaj dalej Szkoła Rycerska

Szkoła Rycerska

Szkoła Rycerska, która została założona w Warszawie 15 marca 1765 roku, nazywała się dokładnie Akademią Szlacheckiego Korpusu Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej. Założycielem Szkoły Rycerskiej był Stanisław August Poniatowski. Była to tak zwana szkoła państwowa, ponieważ utrzymywała się z funduszy państwowych. Jej działalność skończyła się w 1794 roku.

W Szkole Rycerskiej uczył się między innymi sam Tadeusz Kościuszko, Jakub Jasiński, czy też Józef Sowiński. Natomiast jeśli chodzi o system nauczania, to można spokojnie stwierdzić, że dotyczył on wykształcenia opisanego przez Johna Linda. Nauka w Szkole Rycerskiej miała trwać przez 5 lat. Słuchacze uczyli się nie tylko strategii wojennej, ale również prawa i konstytucji, a także języków obcych. Nie brakowało tam także zajęć praktycznych. Kadet uczył się jazdy konnej, ale również tańca. Zatem musiał być on wszechstronnie wykształcony.

Do najsłynniejszych nauczycieli zaliczali się między innymi Mikołaj Chopin, który był ojcem Fryderyka Chopina. W Szkole Rycerskiej był on odpowiedzialny za wykładanie języka francuskiego. Każdy kadet musiał nosić obowiązkowy mundur. Z tymże również za pomocą tego stroju wyróżniano słabszych słuchaczy jak i prymusów. Ci co się uczyli słabiej nosili białe stroje, natomiast czerwonym kolorem wyróżniali się prymusi. W 1765 roku weszła moda z Zachodniej Europy na mundury w kolorystyce bardziej poważnej, bo granatowej.