Kim był Andreas Vesalius

Kim był Andreas Vesalius. Andreas Vesalius był renesansowym lekarzem. Znany jest przede wszystkim jako ten, który obalił teorie wielkiego starożytnego medyka Galena. Udało mu się to uczynić dzięki niezwykłej odwadze. W czasie studiów, kiedy podejrzewał że jego znany poprzednik może nie mieć racji co do budowy ludzkiego ciała, zaryzykował własne życie i zdecydował się na … Czytaj dalej Kim był Andreas Vesalius

Kim był Andreas Vesalius.

Andreas Vesalius był renesansowym lekarzem.

Znany jest przede wszystkim jako ten, który obalił teorie wielkiego starożytnego medyka Galena. Udało mu się to uczynić dzięki niezwykłej odwadze. W czasie studiów, kiedy podejrzewał że jego znany poprzednik może nie mieć racji co do budowy ludzkiego ciała, zaryzykował własne życie i zdecydował się na wykopanie zwłok. To pozwoliło mu utwierdzić się w przekonaniu, że część teorii Galena jest błędna.

Już w wieku 24 lat został profesorem anatomii. Tym samym zyskał przywilej pracy ze studentami. Umożliwiło mu to wprowadzenie nowatorskiej metody nauczania. Zszedł do studentów, gdzie razem wykonywali sekcję zwłok. Prosił ich o to, aby dokładnie opisywali to co widzą i porównywali z wiedzą przekazaną im przez Galena. Równocześnie prowadził własne obserwacje i przygotowywał rysunki. W momencie, gdy odczuł poparcie wśród swoich studentów zdecydował się na wydanie dzieła, mającego obalić naukę Galena. Był rok 1538. Jak nietrudno się domyślić, nowe teorie wywołały spore zamieszanie. Kolejny rok przyniósł nowe dzieło, które w otwarty sposób krytykuje starą naukę. W 1543 Vesalius zdecydował się na opublikowanie tomu z własną anatomią Humani Corporis Fabrica. Udowadnia w nim błędy Galena w 200 miejscach. Niestety, nie spotkało się ono z powszechną akceptacją, co doprowadziło do wysłania lekarza w przymusową pielgrzymkę do Ziemi Świętej, w czasie której ginie. Nie ginie natomiast jego nauka, która jest kontynuowana przez uczniów Vesaliusa.

 

Dodaj komentarz