Kupiec

Kupiec Mianem kupca nazywa nazywano dawnego handlarza. Jego głównym zadaniem, a także  sposobem na życie był handel. Ze swoim wcześniej nabytym towarem przemieszczał się z miejsca na miejsce, często przy tym pokonując bardzo duże odległości między miastami. Interesującym faktem jest na pewno to, że swego czasu wraz z rzemieślnikami, kupcy należeli do grupy mieszczańskiej. Było … Czytaj dalej Kupiec

Kupiec

Mianem kupca nazywa nazywano dawnego handlarza. Jego głównym zadaniem, a także  sposobem na życie był handel. Ze swoim wcześniej nabytym towarem przemieszczał się z miejsca na miejsce, często przy tym pokonując bardzo duże odległości między miastami.

Interesującym faktem jest na pewno to, że swego czasu wraz z rzemieślnikami, kupcy należeli do grupy mieszczańskiej. Było to dokładnie za czasów średniowiecza. Organizowali się oni w spore grupy, które wtedy nazywali cechami. W tamtych czasach obowiązywało ich również prawo składu, wobec którego byli całkowicie zobowiązani pod każdym względem.

Nazwa kupca obowiązywała jeszcze w czasach między I a II Wojną Światową. Wtedy to, kupiec prowadził własną działalność, która opierała się na sprzedaży różnych produktów. Prawnie unormowano taką działalność dopiero w 1965 roku. Kiedy to zamiast kupca, pojawiło się pojęcie związane z jednostką gospodarki uspołecznionej. Poza taką jednostką, społeczeństwo miało do czynienia również z jednostką gospodarki nieuspołecznionej.

W kolejnych latach dochodziło do kolejnej ewolucji nazwy kupca. Poprzednie nazwy zaczęto zamieniać na podmiot gospodarczy. Zostało to zamienione w wyniku ustawy pochodzącej z 1988 roku. Dokładnie 11 lat później podmiot gospodarczy został zastał zastąpiony przedsiębiorcą. Także z perspektywy czasu, hasło kupiec pojawiało się w Polsce przez bardzo długi czas, ponieważ obowiązywało ono mniej więcej od średniowiecza do okresu międzywojennego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *