Kiedy lato

Kiedy lato

Lato zacznie się dokładnie 21 czerwca. Oczywiście mowa jest tutaj o początku lata astronomicznego, czyli dniu, który jest najdłuższy w całym roku. Będzie on trwał ponad 16 godzin. Jednym słowem w tym czasie dochodzi do tak zwanego przesilenia letniego. Astronomiczne lato trwa aż do przyjścia równonocy jesiennej, która następuje zwykle około 22 -23 września.

Możemy również powiedzieć o początku lata kalendarzowego, które ma miejsce 22 czerwca i trwa aż do 23 września, z nadejściem kalendarzowej jesieni. Istnieje również jeszcze jeden podział, który jest zmienny i dotyczy bardziej sfer naukowych. A konkretnie chodzi tutaj o lato klimatyczne. O lecie klimatycznym możemy mówić dopiero w momencie, kiedy średnia dobowa temperatura będzie wynosiła powyżej 15 stopni. Okazuje się, że nie jest to takie oczywiste, że lato klimatycznie zacznie się w chwili nadejścia lata astronomicznego, ponieważ z tym bywa naprawdę różnie.

Dla dzieci i tak najbardziej będą liczyły się wakacje szkolne, które w tym roku zaczynają się oficjalnie 30 czerwca. Czyli w poniedziałek zaraz po ostatnim dniu pójściu do szkoły po świadectwa, czyli 27 czerwca. Najważniejsze jest jednak to, żeby lato spędzić bezpiecznie, nie szarżując na granicy prawa i nie kierując się brakiem rozsądku. Żeby wszyscy po wakacjach wrócili cali i zdrowi.