Ciekawostki o oleju rzepakowym

Ciekawostki o oleju rzepakowym

Unia Europejska wprowadziła do Polski kampanię „Pokochaj olej rzepakowy”, promującą zdrowotne właściwości oleju rzepakowego. Cała akcja ruszyła we wrześniu 2011 roku. Kampania promocyjna jest w połowie finansowana przez UE.

Olej rzepakowy chroni witaminę C i witaminy z grupy B zawarte w pożywieniu. Ponadto ułatwia wchłanianie witaminy K, A, D i beta- karotenu z żywności. Naukowcy dowiedli, że wchłanianie witamin zachodzi dużo szybciej i efektywniej, gdy do organizmu dostarczamy regularnie olej z rzepaku. Oznacza to, że powinniśmy stosować ten olej do wszystkich potraw, aby korzystać z jego właściwości leczniczych oraz czerpać jak najwięcej z naturalnych witamin.

Regularne spożywanie oleju rzepakowego poprawia humor! Badania nad właściwościami oleju rzepakowego tłoczonego na zimno dowiodły, że pomaga on w leczeniu depresji i zapobiega stanom lękowym. Polecany jest w szczególności osobom z nawracającym poczuciem smutku i przygnębienia.

Olej rzepakowy posiada najlepsze proporcje między kwasem omega 6 a kwasem omega 3. Dzięki temu hamuje proces wzrostu naczyń krwionośnych w guzach i zapobiega rozmnażaniu się komórek rakowych. Dlatego można z czystym sumieniem powiedzieć, że olej rzepakowy zapobiega chorobom nowotworowym.

Dieta bogata w kwasy omega 3 i omega 6 pomaga zbilansować poziom cukru we krwi. Olej rzepakowy jest polecany osobom chorującym na cukrzycę typu II. Łagodzi jej objawi i powikłania. Zwiększa on wrażliwość mięśni na insulinę.