Co to jest FIFA

Co to jest FIFA

Czym jest FIFA

Nawet ja, która na co dzień nie interesuje się piłka nożną słyszałam o tym czym jest FIFA. Myślę więc, że większość ludzi na ten temat cokolwiek słyszała, ale nie każdy dokładnie orientuje się w tej tematyce, dodatkowo nie każdy interesuje się piłką. Warto jednak przybliżyć ten termin.

FIFA to skrót od francuskiego Fédération Internationale de Football Association. Jest to organizacja międzynarodowa, która skupia 209 narodowych lig piłki nożnej. Co ciekawe, w FIFIE znajdują się nie tylko drużyny męskie, ale również 178 reprezentacji drużyn kobiecych z różnych państw świata. Głównym zadaniem FIFY jest organizacja zawodów piłkarskich światowego formatu takich jak CAF, UEFA-EUROPA, mistrzostwa świata czy OFC. Na pewno fanom piłki nożnej te nazwy nie są obce. FIFA została założona w Paryżu 21 maja 1904 roku jako organizacja która będzie kontrolowała rozgrywki międzynarodowe w piłce nożnej, których początków należy szukać jeszcze w XIX wieku. FIFA ma własny statut określający zasady jej funkcjonowania. Aktualnym prezydentem FIFY jest Sepp Blatter pochodzący ze Szwajcarii.

FIFA jest dziś najpopularniejszą organizacją zrzeszającą klubu piłkarskie z całego świata, a przy organizacji każdej imprezy piłkarskiej o zasięgu międzynarodowym wszędzie możemy zobaczyć loga tej organizacji, która kontroluje przedsięwzięcie. Podobnie było i u nas w trakcie organizowania EURO 2012.