Czerwone stroje faworyzują zawodników

Czerwone stroje faworyzują zawodników

Jeśli chcesz mieć fory u sędziów, zakładaj czerwony strój – taką receptę mają dla sportowców niemieccy psycholodzy. W sierpniowym numerze prestiżowego czasopisma „Psychological Science” ukazały się wyniki badań niemieckich naukowców, którzy doszli do wniosku, że sędziowie sportowi faworyzują zawodników ubranych w trykoty o jaskrawych kolorach. „Czerwony strój zawodnika może w pewnym stopniu wpłynąć na korzystniejsze orzeczenie sędziów. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy trzeba szybko podjąć decyzję” – do takiego wniosku doszli autorzy badań: Norbert Hagemann, Bernd Strauss i Jan Leibing z Uniwersytetu w Munster. Badacze przeprowadzili specjalny test psychologiczny, w którym wzięło udział 42 arbitrów sędziujących zawody w taekwondo. Badanym osobom prezentowali fragmenty dwóch nagrań wideo z walkami zawodników. W obu przypadkach jeden ze sportowców był ubrany w strój czerwony – drugi miał ubranie koloru niebieskiego.

Po zakończonej prezentacji zadaniem arbitrów była ocena zawodników w obu walkach. Jednakże druga prezentacja była w zasadzie powtórzeniem pierwszej – tyle tylko, że komputerowo zamieniono zawodnikom kolory strojów. Sportowiec ubrany w czerwony trykot za każdym razem otrzymywał średnio o 13 proc. punków więcej niż zawodnik „niebieski”, mimo że dwa razy pokazano fragmenty tej samej walki.

Naukowcy zauważyli ponadto, że korzystne decyzje sędziów wobec zawodników w czerwonych uniformach były podejmowane rzadziej, gdy obaj walczący prezentowali zbliżony poziom. Gdy jednak „czerwony” sportowiec osiągał przewagę – otrzymywał większą liczbę punktów niż jego rywal będący w takiej samej sytuacji. „Mimo że dziś sędziom pomagają rozmaite przyrządy elektroniczne, które mają dowodzić bezstronności sędziowania, kolor ubioru zawodnika może nadal być problemem. Dowodzą tego wyniki naszych badań” – konkludują naukowcy w swoim artykule.

Dodaj komentarz