Wiadomo, kogo łatwiej sprowokować do agresji

Wiadomo, kogo łatwiej sprowokować do agresji

Osoby z tzw. genem wojownika reagują większą agresją na prowokację – informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Naukowcy z kilku ośrodków naukowych w USA i Wielkiej Brytanii wykonali doświadczenie w grupie 78 młodych mężczyzn. Wszyscy musieli najpierw wykonać test sprawdzający zasoby słownictwa. Jego wyniki decydowały o tym, ile pieniędzy zarobią. Poinformowano ich następnie, że jakiś anonimowy gracz, podłączony do sieci uszczknął sobie nieco z tego zarobku. W odwecie, każdy mężczyzna mógł boleśnie ukarać swojego przeciwnika nakazując mu połknięcie wybranej dawki palącego, ostrego sosu. Musiał jednak za to zapłacić, więc zemsta była kosztowna. Jak zaznaczają naukowcy, zarówno podebranie pieniędzy z konta gracza, jak i kara miały wyłącznie wirtualny charakter – w rzeczywistości nikt nie musiał np. zjadać sosu. Badacze sprawdzili też, jakie warianty genu monoaminooksydazy A (MAO-A) posiadali mężczyźni. Zapisany w nim enzym rozkłada związki regulujące pracę mózgu (tzw. neuroprzekaźniki), jak serotonina, dopamina, noradrenalina. W zależności od wersji tego genu ludzie produkują różne ilości enzymu MAO-A – przy wersji mniej aktywnej powstaje go mniej, a przy wersji aktywnej produkcja jest duża. Wcześniejsze badania sugerowały, że istnieje związek między mało aktywnym wariantem genu MAO-A a skłonnością do agresji.

A ponieważ, w społecznościach, które w historii dały się poznać jako wojownicze wersja ta występuje aż u jednej trzeciej osób, zaczęto ją nazywać „genem wojownika”. Brakowało jednak bezpośrednich dowodów na ten związek. Najnowsza praca wykazała, że ogólny poziom agresji jest tylko nieznacznie podwyższony u mężczyzn z mało aktywną formą genu MAO- A, w porównaniu do panów z formą aktywną.

Reagowali oni jednak znacznie większą agresją, gdy zostali sprowokowani, np. wtedy, gdy gracz podebrał znaczną sumę pieniędzy z ich konta. Autorzy tych badań uważają, że pomogą one zrozumieć podłoże agresywnych zachowań i przemocy wśród ludzi, a także mechanizmy podejmowania decyzji politycznych czy dokonywania zbrodni. Doświadczenia przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Browna w Providence (stan Rhode Island), Uniwersytetu w Princeton (stan New Jersey), Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara oraz Londyńskiej Szkoły Ekonomicznej i Uniwersytetu w Edynburgu.

Dodaj komentarz