Czy dawać ludziom pieniądze na ulicy

Czy dawać ludziom pieniądze na ulicy. Pomaganie ludziom z ulicy.

Jest wielu zwolenników oraz przeciwników pomagania ludziom na ulicy. Jak powinniśmy się zachować, żeby realnie pomóc tym, którzy tego potrzebują? Wiadomo, że widok matki z dzieckiem na ulicy czy osoby niepełnosprawnej może miażdżyć nam serce. To nie oznacza jednak, że podarowanie tym ludziom pieniędzy im pomoże. Szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Bo czego uczy się zupełnie zdrowe dziecko na ulicy, gdzie dostaje za darmo pieniądze na jedzenie i utrzymanie się? Tak samo będzie robić w przyszłości i prawdopodobnie nigdy nie zazna, jak smakuje prawdziwa praca, za którą dostaje się pieniądze.

Jeśli ktoś prosi nas o pieniądze na jedzenie, nie musimy odmawiać. Wystarczy powiedzieć, że kupimy tej osobie coś do jedzenia. Większość rezygnuje na tym etapie. Dlaczego? Bo wcale nie potrzebowali na jedzenie, ale na alkohol. Wielu bezdomnych zostało wciągniętych do mafii, które utrzymują się z żebrania. Wystawiają oni konkretne osoby na ulicę, dają im znacznie mniej niż wyżebrzą, a resztę zostawiają dla siebie. Czasem pomaganie bezdomnym żebrakom wyrządza im znacznie większą szkodę, aniżeli niedanie im żadnych pieniędzy.

Warto o tym pamiętać, kiedy kolejny raz żebrak poprosi nas o pieniądze na ulicy. Kupowanie jedzenia jest jak najbardziej uzasadnione, ale dawanie pieniędzy zupełnie za darmo – nie jest, i tego trzeba się wystrzegać.