Żujesz gumę? Zobacz, co zyskujesz

Żujesz gumę? Zobacz, co zyskujesz

Kobiety i mężczyźni, którzy żują bezcukrową gumę zjadają popołudniu mniej przekąsek, zwłaszcza tych słodkich – poinformowali naukowcy z USA podczas spotkania Experimental Biology 2009 w Nowym Orleanie. Już wcześniejsze badania wykazały, że żucie gumy zmniejsza nasz apetyt na przekąski. Teraz badacze postanowili dokładnie sprawdzić rodzaj popołudniowych przekąsek, po które sięgają kobiety i mężczyźni żujący gumę bezcukrową. W badaniu wzięło udział 115 osób w wieku od 18 do 54 lat – wszystkie regularnie korzystały z gumy do żucia. W ramach projektu dwukrotnie odwiedzili laboratorium – raz analizowano ich zachowanie, kiedy żuli gumę, drugi raz, kiedy jej nie żuli. Podczas obydwu wizyt uczestnicy otrzymali na lunch kanapki, których wartość odżywcza pokrywała jedną czwartą dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Następnie przez 3 godziny pozostali w laboratorium nie żując gumy, albo żując gumę bezcukrową co godzinę, przez 15 minut. Wszyscy badani wypełniali też ankietę na temat tego, jak oceniają swój poziom głodu, apetyt na przekąski i poziom energii. Trzy godziny po lunchu zaproponowano im różnego rodzaju przekąski, w tym jedzenie o wysokiej zawartości cukru oraz bogate w złożone węglowodany, o niskiej lub wysokiej zawartości tłuszczu.

Uczestnicy mogli dowolnie wybierać przekąski z wszystkich kategorii i jeść tyle, ile mieli ochotę. Zaobserwowano, że kiedy badani żuli gumę mieli obniżone poczucie głodu i mniejszą ochotę na „coś słodkiego”. Ponadto żucie gumy pozwalało utrzymać zadowalający poziom energii przez całe popołudnie, a uczestnicy byli mniej senni na 3 i 2 godziny przed otrzymaniem przekąski. Ogólne spożycie kalorii było u nich niższe, zwłaszcza jeżeli chodzi o kalorie dostarczone wraz ze słodyczami.

Zdaniem autorów doniesienia, ich wyniki wskazują, że guma do żucia pomaga kontrolować apetyt, utrzymać prawidłową masę ciała i ogranicza spożywanie niezdrowych słodkich przekąsek. Naukowcy podkreślają, że nawet niewielkie zmiany w ilości przyjmowanych kalorii mogą mieć duże znaczenie długoterminowe i polecają gumę do żucia jako wygodny sposób kontrolowania apetytu na słodycze.