Partie polityczne

Partie polityczne W Polsce możemy mówić o partiach i zgrupowaniach politycznych, które działają już od momentu zaborów naszego kraju. Do obecnych partii zaliczyć można najbardziej rozwiniętą partię Platformę Obywatelską (PO), która za lidera ma Donalda Tuska, który jest obecnym premierem Polski. Kierują się oni teoretycznie konserwatywnym liberalizmem, centryzmem, a także chrześcijanką demokracją. Największym konkurentem PO … Czytaj dalej Partie polityczne

Partie polityczne

W Polsce możemy mówić o partiach i zgrupowaniach politycznych, które działają już od momentu zaborów naszego kraju. Do obecnych partii zaliczyć można najbardziej rozwiniętą partię Platformę Obywatelską (PO), która za lidera ma Donalda Tuska, który jest obecnym premierem Polski. Kierują się oni teoretycznie konserwatywnym liberalizmem, centryzmem, a także chrześcijanką demokracją.

Największym konkurentem PO jest Prawo i Sprawiedliwość (PiS), z liderem Jarosławem Kaczyńskim. Oprócz chrześcijańskiej demokracji, konserwatyzmu, wyznają oni również solidaryzm, eurosceptyzm, a także narodowy katolicyzm.

Zaraz za tymi dwiema partiami politycznymi na trzecim miejscu plasuje się Twój Ruch, zwany również Ruchem Palikowa, ponieważ Janusz Palikom jest liderem tego zgrupowania. Ma on zupełnie odmienne ideologie od dwóch poprzednich partii. Ideologie te cechują się przede wszystkim feminizmem, antyklerykalizmem, socjaldemokracją oraz socjalliberalizmem.

Warto wspomnieć tutaj również o nieco mniej popularnych partiach politycznych. Wśród nich wymienić można chociażby partię polityczną Janusza Piechocińskiego – Polskie Stronnictwo Ludowe. W ich ideologii znajduje się chrześcijańska demokracja, agraryzm oraz centryzm.

Znane niegdyś bardzo mocno SLD, czyli Sojusz Lewicy Demokratycznej, na którego czele stoi Leszek Miller, popiera feminizm oraz socjaldemokrację. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro staje naprzeciw chrześcijańskiej demokracji, narodowemu katolicyzmowi, narodowemu konserwatyzmowi, a także eusroscpetyzmowi i solidaryzmowi. Pozostałe partie to Socjaldemokracja Polska – Wojciecha Filemonowicza, Polska jest Najważniejsza – Pawła Kowala oraz Unia Pracy – Waldemara Witkowskiego.

Dodaj komentarz