Jak suszyć grzyby

Jak suszyć grzyby

SUSZENIE GRZYBÓW

Jesienią bardzo aktywni są zbieracze grzybów. Nic nie sprawia im większej przyjemności niż koszyk samodzielnie nazbieranych grzybów. Borowiki, kozaki i podgrzybki to często zasuszane grzyby. Istnieją wiele sposobów, które umożliwią zasuszenie grzybków tak, aby nadawały się do zjedzenia i zachowały swój charakterystyczny zapach.

Suszenie na słońcu: dokładnie oczyszczamy grzybki, sprawdzamy czy nie są robaczywe, a przede wszystkim czy nadają się do zjedzenia i kroimy je na plasterki. Następie układamy je na tacy i przykrywamy ręcznikiem papierowym, aby chronić je przed muchami czy szkodnikami. Tak przygotowane grzyby zostawiamy na słońcu, aby naturalnie się suszyły.  Należy pamiętać, że podczas przyrządzania grzybów nie wolno ich myć.

Grzyby można suszyć także na wiele innych sposobów. Można je nadziać na nitkę i zawiesić nad kuchenką gazową, piecem lub innym miejscem, z którego bije ciepło.

Suszenie grzybów w piekarniku to kolejna metoda. Układamy kawałeczki grzybów na blaszce wkładamy do piekarnika rozgrzanego na 50 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, aby nie przekroczyć tej temperatury.  Lepszy i szybszy efekt można uzyskać dzięki odwracaniu grzybków.

Można również użyć specjalnej suszarki do grzybów i postępować zgodnie z dołączoną instrukcją. Należy pamiętać, aby zasuszone grzybki przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub słoikach. Dzięki temu będzie można przygotować wyśmienite potrawy niezależnie od pory roku.

Dodaj komentarz