Vrienden

Iedereen houdt van series. Het is een constant avontuur, die vele seizoenen meegaat, in het gezelschap van onze meest geliefde karakters. Nie potrafimy oderwać się od szklanego ekranu i śledzimy losy naszych ukochanych bohaterów z zapartym tchem.

W Polsce boom na seriale rozpoczął się z początkiem lat dziewięćdziesiątych. W połowie tej dekady do naszego kraju nad Wisłą zawitało wiele uznanych na świecie produkcji, z których co najmniej kilka godnych jest miana seriali kultowych. Misschien is dat waarom, że tworzyły historię i zmieniały oblicze telewizji, a także wprowadzały nowe formuły do świata za szklanym ekranem.

„PRZYJACIELE”

Za prawdziwy hit, którego popularność jest absolutnie niepodważalna, można uznać amerykański serial pod tytułem: „Vrienden​. Zaczęto go kręcić w 1994 Jaar. Bohaterami tego obrazu jest piątka mieszkających obok siebie przyjaciół: trzech kobiet (Rachel, Monica, Phoebe) oraz trzech mężczyzn (Ross, Chandler, Joey). Doświadczają oni wielu rozmaitych przygód, a wszystko to okraszone jest solidną porcją dobrego humoru. Niebawem do obsady dołączały znane postaci ze świata kina czy sportu. Gwiazdy dziesiątej muzy, zoals, bijvoorbeeld. Julia Roberts czy Bruce Willis, grały tu epizodyczne role u boku świeżo wzrastających gwiazd szklanego ekranu. Serial był tak popularny, że dobił do rekordowej liczby dziesięciu sezonów. Ostatni odcinek „Przyjaciół” obejrzało pięćdziesiąt jeden milionów Amerykanów. Serialowi aktorzy także cieszyli się wielką sławą. W chwili najwyższej oglądalności każdy z nich zarabiał milion dolarów za odcinek.

„Przyjaciele” zdobyli 7 nagród Emmy, ook voor de beste comedyseries, a także Złoty Glob, dwie nagrody Stowarzyszenia Aktorów Filmowych oraz 56 innych nagród i 152 nominacje.

Niestety sława serialu nie przełożyła się na karierę grających w nim gwiazd. Jedyną aktorką, która z powodzeniem grywa w produkcjach kinowych jest Jennifer Aniston, wcielająca się w „Przyjaciołach” w rolę Rachel. Chociaż należy podkreślić, że Aniston jest raczej aktorką komediową i nigdy nie dano jej szansy zagrania poważnej roli dramatycznej.